Voliči kandidátů, kteří mají v místě menší podporou, reagují ostychem i okázalostí

Jsou města, kde má jeden z prezidentských kandidátů výraznou podporu, nebo to tak aspoň vypadá. Voliči, kteří fandí tomu druhému, pak raději svůj názor nedávají nahlas najevo, nebo se aspoň cítí jako na jiné planetě. Redaktoři Českého rozhlasu se vydali za těmito ‚menšinovými voliči‘ do Plzně a do Havířova.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Plzeň

Plzeň | Foto: Lukáš Milota

V některých velkých městech, kde lidé volili převážně Karla Schwarzenberga, není jednoduché najít voliče Miloše Zemana. A to ani v plzeňských hospodách čtvrté cenové kategorie, kde by člověk levicového voliče očekával. Naopak je tomu v tradičně levicovém Havířově.

Marek Plawný je hutník, žije v Havířově, chodí do kostela a volí Karla Schwarzenberga. „O mně, nebo o naší rodině, každý ty naše názory zná, takže i proto se s námi nebo se mnou nepouštějí do žádných debat,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Plzni a Havířově natáčeli redaktoři Andrea Čánová a Ľubomír Smatana.

Další člen rodiny, Prokop Plawný, je devatenáctiletý student Právnické fakulty v Brně. Podle něj mají ve většině rodin v Havířově jiné přesvědčení. Dokládá to i porovnáním brněnské a havířovské atmosféry.

„Ten rozdíl mezi Brnem a Havířovem je docela dost citelný nebo viditelný. Když jdu po Brně, tak vidím mnohem víc lidí s plackou Karla Schwarzenberga. A i celkově v tom Brně jde cítit ta atmosféra, že je od Havířova hodně odlišná,“ říká Prokop.

Když jde Havířovem s plackou propagující jeho favorita, cítí prý na sobě pohledy některých lidí. „Cítím, že si té placky všimnuli a že tak úplně nesympatizují s mým postojem,“ dodává Prokop.

V levicovém městě, které vzniklo v padesátých letech na zelené louce, a lidé ho chtěli pojmenovat třeba Čestprácov nebo Rudohvězdov se tato rodina cítí někdy jako na ostrově obklopeném nekonečným oceánem.

Karolíně Plawné je osmnáct let a studuje Janáčkovu konzervatoř. Ta přiznává, že mít jiný názor než většina, jí svým způsobem dělá dobře. „Naopak si tím připadám dobře, že to vidím jinak než ostatní lidi,“ říká Karolína.

Raději mlčet, než se rozčilovat

Oslovení voliči v plzeňské hospodě U chřestýše to vidí jinak. Míra s Honzou to, že chtějí volit Miloše Zemana, raději nahlas neříkají, působilo by to prý divně.

„Většinou dojde na nějaký střet, takže nevyhledávám se o tom bavit, nechci se tím zbytečně rozčilovat,“ říká jeden z nich. Mezi známými je prý se svým názorem v menšině.

Honza a Míra jsou třicátníci. Pracují v jedné z místních továren na středních až nižších manažerských pozicích.

„Podle mě by to neměl být Schwarzenberg, už jenom kvůli jménu,“ říká druhý svůj názor na to, kdo by měl usednout v prezidentském křesle.

Najít večer v plzeňské hospodě člověka, který volí Miloše Zemana, je těžké. Ale je také možné, že lidé tu své politické názory prostě jen tají.

Andrea Brtníková, Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme