Voliči poslali do sněmovny 14 zástupců z Hnutí Úsvit přímé demokracie

Zapálit vítězný doutník si lídři hnutí Úsvit přímé demokracie dovolili až čtyři hodiny po skončení voleb. To už bylo jasné, že 14 z nich míří do Sněmovny. Podle prvních částečných výsledků to přitom mohlo být více. Jak ale v zemi přibývalo sečtených hlasů, zisk hnutí po setinách vytrvale klesal.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídr hnutí Úsvit přímé demokracie Tomio Okamura | Zdroj: ČTK

„Vzhledem k tomu, že hnutí Úsvit přímé demokracie vzniklo před přibližně čtyřmi měsíci, tak byl úspěch jakýkoliv výsledek přes 5 procent. Já jsem to bral jako referendum o tom, zdali jsou čeští občané, Moravané a Slezané spokojeni se současným stavem, kdy tady máme dvacet let pořád vratké koalice, přeběhlíky a korupci,“ okomentoval volební výsledek Tomio Okamura.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž z volebního štábu Hnutí Úsvit připravil redaktor Petr Sehnoutka

Za hnutí Úsvit se do Sněmovny dostávají hlavně nové tváře. Například Jana Hynková odborářka a hlavní sestra z domova důchodců ve Velkých Hamrech. Na Malou Stranu se ale vrací třeba i dřívější poslanec ODS Radim Fiala a exposlanec za Věci veřejné Jiří Štětina.

Zato plzeňský lídr, předseda Věcí veřejných na kandidátce Úsvitu, Vít Bárta do Sněmovny neprošel. „Je to veliká výzva dál pokračovat především v komunální politice v Plzni,“ řekl k neúspěchu Bárta.

Dosavadní senátor Tomio Okamura, se rozhodnul, že bude raději poslancem než senátorem. Ve Zlíně se tak budou konat doplňovací senátorské volby.

Obsazení sněmovny | Foto: Český rozhlas

Výsledky sněmovních voleb

Číst článek

Petr Sehnoutka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme