Voliči rozhodnou o složení Poslanecké sněmovny

Dnes a zítra rozhodneme kdo nás bude další čtyři roky reprezentovat v Poslanecké sněmovně. Volební místnosti se dnes otevřou ve 14 hodin. Volit můžeme do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

volební místnosti | Foto: Marián Vojtek

Do volební místnosti si voliči musí vzít průkaz totožnosti, tedy občanský průkaz nebo cestovní pas. Jakmile voliče člen komise zapíše a dá mu úřední obálku, odebere se za plentu, kde vybere list se zvolenou stranou, vloží ho do obálky a tu hodí do urny.

Každý může také zakroužkovat preferované kandidáty. Jak vysvětluje Pavel Kuklík z Českého statistického úřadu, od minulých voleb tady došlo ke změně:

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Weissová radí, jak sse chovat ve volební místnosti

„Na rozdíl od voleb v roce 2006 nyní mohou voliči zakroužkovat pořadová čísla nikoliv pouze dvou kandidátů, ale maximálně čtyř. To je ta hlavní, zásadní změna.“

Oproti minulým volbám se také snížil počet preferenčních hlasů, které potřebuje kandidát, aby se posunul na přednější místo na kandidátce.

„Dříve tato hranice byla sedm procent pro kandidáta, nyní je to pět procent,“ říká Pavel Kuklík, který na Českém statistickém úřadu zodpovídá za zpracování výsledků voleb.

Průběžné výsledky i na našem webu

Hlasy začnou sčítat okrskové volební komise hned zítra, když se zavřou volební místnosti, tedy po 14. hodině. Výpočty předávají Českému statistickému úřadu a ten je dál zpracovává.

Průběžné výsledky voleb se budou postupně objevovat na webu, a to na stránkách www.volby.cz, nebo www.volbyhned.cz a také na stránkách Českého rozhlasu.

„Předpokládáme, že malé okrsky s malým počtem voličů mohou předávat zhruba půl hodiny po skončení hlasování. V následujících čtyřek, pěti hodinách předpokládáme, že přijde podstatná část výsledků z volebních okrsků. Pro nás to končí tehdy, když odevzdá poslední ze zhruba patnácti tisíc volebních okrsků, což by podle dosavadní zkušenosti mohlo být v pozdních nočních hodinách nebo v nedělních brzkých ranních hodinách,“ odhaduje místopředseda ČSÚ Stanislav Drápal, jak rychle by se tam údaje mohly objevovat.

Volí i nemocní

Volit své zástupce do poslanecké sněmovny budou dnes a zítra také pacienti zdravotnických zařízení. Nemocnice řadu hospitalizovaných propustily na volby domů, někteří ale museli zůstat.

Nemocnice vytvořily zvláštní seznamy pacientů, například ve Fakultní nemocnici Ostrava je jich 67. K nim přijdou s přenosnou urnou zástupci úřadu městského obvodu.

Podobně jako v nemocnicích, také v léčebnách dlouhodobě nemocných zůstane řada lidí, kteří budou volit na lůžku do přenosných uren. Například v Klokočově na Opavsku většinu hospitalizovaných propustil lékař na volby domů, říká náměstkyně ředitele nemocnice Mária Dobešová. V léčebně tak bude volit přibližně pětina ze 160 klientů.

Ivan Sekanina, Lucie Weissová, Tomáš Medek, Jan Piroch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme