Voliči v devítí obcích rozhodují o zastupitelích. Zatím jich přišla necelá třetina

Lidé volí zastupitele do devíti obcí. Volební místnosti se otevřely v sedm hodin ráno a za prvních zhruba sedm až osm hodin odvolilo většinou kolem 30 procent voličů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krátce po otevření volební místnosti v centru Ústí nad Labem přišly desítky voličů | Foto: Gabriela Hauptvogelová | Zdroj: Český rozhlas

Volby se konají v Krásném na Chrudimsku, Černé u Bohdanče na Pardubicku, Županovicích na Příbramsku, Jarpicích na Kladensku, Ostašově na Třebíčsku, Držovicích na Prostějovsku, Lančově a Lechovicích na Znojemsku a Závisti na Blanensku kvůli rozpadu původních zastupitelstev. Účast byla do tří hodin odpoledne zhruba třetinová, místnosti se uzavřou v deset hodin večer.

Ve třech z devíti obcí byla účast výraznější, kolem 50 procent. Třeba v Držovicích dosáhla kolem čtvrté hodiny odpoledne 53,4 procenta, řekla starostka Blanka Kolečkářová.

Na jihu Moravy, kde se volí ve třech obcích, se účast pohybovala podle tamní volební koordinátorky Evy Sychrové kolem 35 procent. Ve středních Čechách v Županovicích přišlo zatím kolem 44 procent voličů a v Jarpicích kolem 35 procent. V Pardubickém kraji v Černé u Bohdanče odvolilo asi 33 procent lidí a v Krásném zhruba polovina.

V Ostašově na Třebíčsku přišlo k urně asi 30 procent voličů. "Myslím, že během odpoledních hodin se ještě někdo dostaví, ale asi to nebude nějak závratné," řekl ČTK zapisovatel volební komise Jan Kabelka.

Menší zájem voličů mohl souviset mimo jiné s tím, že neměli velký výběr kandidátů. Například v Ostašově podalo kandidátku pouze sdružení nezávislých kandidátů Pro Ostašov a také v Závisti nebo Županovicích je pouze jedna kandidátka. V Jarpicích lidé vybírají ze 14 uchazečů na dvou kandidátkách.

Výsledky voleb budou známy pravděpodobně v neděli v brzkých ranních hodinách. Český statistický úřad je bude průběžně zveřejňovat na webu.

Důvodem pro nové komunální volby byl rozpad předchozích zastupitelstev z různých příčin. Například v Ostašově ze zastupitelstva odstoupili tři členové ze sdružení Nezávislí a zájem neprojevili ani jejich náhradníci. Stejně tak v Lančově zastupitelstvo opustili tři členové. V Závisti v létě 2016 složil mandát místostarosta Dušan Šmarda, a jeho náhradnice zastupitelský slib nesložila. Zůstali tak čtyři zastupitelé z pěti potřebných.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme