Voliči ve 24 obcích vybírají zastupitelstva

Nové vedení bude mít po dnešku celkem 24 obcí. Ve většině z nich byly vypsány mimořádné volby kvůli sporům mezi zastupiteli.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dodatečné volby Řitonice na Mladoboleslavsku červenec 2011 | Foto: Jana Huzilová

Ve čtyřiadvaceti obcích po celém Česku jsou dnes nové komunální volby. Ve většině z nich se předchozí zastupitelstva rozpadla kvůli vzájemným neschodám jejich členů. V Řitonicích na Mladoboleslavsku je důvod jiný. Nikdo tam nechtěl vládnout, proto se v obci dlouhodobě nedařilo sestavit kandidátní listinu.

Výjimkou je vesnice Prameny na Chebsku, kde se už po páté za sebou neuskuteční dodatečné komunální volby, a tak obec stále zůstává bez starosty.

Kočov, Řitonice, Karlova Studánka, Paračov a Sentice

V Kočově na Bruntálsku se tentokrát očekává vysoká volební účast. Moravskoslezský Kočov má asi 550 obyvatel. O sedm křesel se ucházejí zástupci tří stran, včetně té jejíž kandidáti zastupitelstvo opustili.

Opakované volby pravděpodobně až na podzim čekají v regionu i obyvatele Karlovy Studánky na Bruntálku, kde výsledky voleb zrušil soud kvůli machinacím. Znovu se bude volit i v Kujavách na Novojičínsku, kde kvůli sporům odstoupila část zastupitelstva.

V Řitonicích na Mladoboleslavsku probíhají dodatečné volby zatím bez problémů. Volí se v jediné volební místnosti a to v budově obecního úřadu. V obci se zhruba osmdesáti obyvateli je o volby zájem.

Odvolila už více než třetina voličů. Žádné nedostaky nezaznamenala ani kontrola z mladoboleslavského magistrátu. Potvrdila to Marie Bičáková ze správního oddělení: „Já si myslím, že všechno probíhá v pořádku. Kontrola proběhla bez závad, všechno mají tak, jak je třeba podle zákona.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Volby v Sedlečku sleduje redaktor ČRo Jan Kopřiva

O přízeň voličů se dnes v Paračově na Strakonicku ucházejí tři uskupení nezávislých kandidátů: Nezávislí kandidáti Paračov, Paračov pro všechny a Sbor dobrovolných hasičů Paračov. Zatím zde volilo 48 lidí z osmi desítek voličů.

Ti, kteří již v Paračově odevzdali své hlasy do pětičlenného zastupitelstva, s účastí v nových volbách neváhali. V pevné složení dalšího zastupitelstva řada z nich ale příliš nevěří kvůli osobním sporům kandidátů.

Volby probíhají i v obci Sentice v okrese Brno-venkov. Vybírat tam mohou lidé ze tří kandidátek SNK. Podle předsedy volební komise Františka Mašínského je zde zájem o volby až překvapivě velký.

Volí se i v obci Sedlečko u Soběslavi

Voliči v jihočeské obci Sedlečko u Soběslavi mají na výběr mezi dvěma kandidátkami, které postavily ODS a SNK. K volbám zde zatím přišlo 42% voličů. Na podzim jich ke komunálním volbám přišlo asi 82%.

Volbám ale předcházely určité incidenty. Někteří lidé zde v posledních týdnech našli rozbitá okna u aut nebo prořezané gumy u traktorů. V Sedlečku kvůli tomu byla několikrát i policie.

Hlasovat se bude dnes od 07:00 do 22:00, poté bude výsledky voleb zveřejňovat Český statistický úřad na serveru www.volby.cz. Kompletní výsledky mají být k dispozici v neděli.

Milan Kopp, Jan Kopřiva, Zuzana Kopuletá, Ľubomír Smatana, Jana Huzilová, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme