Voličské průkazy si před druhým kolem voleb vyzvedlo více lidí než jindy

Obecní úřady se před závěrečným duelem o Hrad potýkaly s rekordním zájmem o voličské průkazy. Na některých místech si pro ně přišlo až třikrát víc lidí než před prvním kolem hlasování. Obce si pro obě kola prezidentské volby vyžádaly na ministerstvu vnitra 700 tisíc tiskopisů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V Česku začala poprvé v historii přímá volba prezidenta | Foto: Filip Jandourek

Příkladem může být největší pražská městská část Praha 4, kde vydali k prvnímu kolu volby 854 voličských průkazů, ke druhému ovšem už přes dva tisíce kusů. Na sedm set jich putuje jen k vězňům na Pankráci.

Podobné to je i v centrálním obvodě Ostravy, kde si o voličský průkaz zažádalo na 330 lidí, což je dvakrát více než před prvním kolem. Lidé totiž vnímají prezidentské klání a hlavně jeho závěr jako důležitější než jiné volby.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Věra Masopustová zjišťovala, jaký je zájem o voličské průkazy

Nápor na obecních úřadech, kde se mnohdy tvořily fronty, byl způsoben také tím, že řada lidí nechala vyřízení voličského průkazu na poslední chvíli. Úředníci je vydávali jen do dnešních 16 hodin. Dostat by se ale mělo na každého, kdo žádost podal včas.

„V případě, že by tiskopisy na nějakém úřadě docházely, úřady mají možnost požádat si ještě o případné nové tiskopisy. Můžou si je předávat mezi sebou. Takže tam v tom problém určitě nevidíme,“ ujišťoval mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Pokud ovšem lidé termín nestihli, nezbývá jim podle Řepky než volit v místě trvalého bydliště, nebo nevolit vůbec.

K urně, nebo na sjezdovku? Možné je obojí

O voličské průkazy žádají také lidé, kteří tráví dovolenou na horách. Tamní obecní úřady proto musí zajistit dostatečné množství hlasovacích lístků.

„Zájem byl v prvním kole hodně velký, myslím si, že zájem bude i v tom druhém kole. A samozřejmě počítáme s tím, že návštěvníci na víkend přijedou,“ říká starosta Kvildy Václav Vostradovský.

Přehrát

00:00 / 00:00

Starosta Kvildy Václav Vostradovský a komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko mluvili o nevídaně vysokém počtu žádostí o vydání voličského průkazu

Kvilda patří mezi nejvýznamnější turistická střediska Šumavy, starosta přesto věří, že se nápor voličů podaří bez problémů zvládnout. Nechystají se ani posílit volební komisi.

V prvním kole prezidentského klání hlasovala v obci na průkaz asi třetina voličů. „Přesný počet ve druhém kole těžko odhadnout, protože když vezmu, že je tady 170 stálých obyvatel, ale zhruba 1200 lůžek a Kvilda samotná je taková spádová oblast, tak těžko odhadnout,“ dodává Vostradovský.

S voličským průkazem mohou občané hlasovat v libovolné volební místnosti po celé republice a na 102 zastupitelských úřadech po světě. Průkaz se odevzdává volební komisi, která jej přiloží k výpisu ze seznamu voličů.

„Češi jsou trošku rozježdění a jsou zřejmě o víkendu na horách a nechtějí si nechat ujít prezidentskou volbu,“ zdůvodňuje vysoký počet vydaných voličských průkazů komentátor Českého rozhlasu 6 Radko Kubičko.

Volební kuchařka pro 2. kolo: Pro voličský průkaz je nutné přijít na úřad osobně

Číst článek

A přestože se před druhým kolem očekává vysoká volební účast, podle Kubička je otázkou, jestli nakonec všichni k hlasovacím urnám skutečně dorazí.

„Protože účast v prvním kole byla sice vysoká, na rozdíl od jiných voleb, ale nebyla zase tak třeskutá podle toho, když se agentury ptaly předtím, kolik lidí volbu podporuje. Tam dokonce bylo 80 – 90 procent. A to, že nakonec přišlo podstatně méně lidí, pro mě bylo vlastně překvapující,“ uvažuje.

Helena Šulcová, Věra Pfeifferová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme