Nepropásněte své právo volit. Máte poslední šanci dálkově zažádat o voličský průkaz

Pokud víte, že nebudete při nadcházející volbě prezidenta v místě svého trvalého bydliště, měli byste si ve středu zažádat o voličský průkaz. Žádost o doklad musí na úřad nebo do datové schránky dorazit týden před volbami, tedy za dva dny. S průkazem můžete volit po celé republice i v zahraničí.

Praha (Aktualizováno: 21:36 2. 1. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Volby (ilustrační foto) | Foto: David W. Černý | Zdroj: Reuters

První kolo prezidentských voleb proběhne 12. a 13. ledna. V případě, že žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu, se o dva týdny později - 26. a 27. ledna uskuteční druhé kolo voleb. Na oba dva termíny je možné opatřit si volební průkaz, a to hned třemi způsoby: osobně, doporučeným dopisem nebo elektronicky prostřednictvím datové schránky. U posledních dvou možností je třeba podat žádost ve středu.

Osobní žádost

Osobně můžete jít zažádat o voličský průkaz pro první kolo voleb na úřad svého trvalého bydliště do 10. ledna 16.00. Jediné, co s sebou musíte mít, je průkaz totožnosti, není potřeba předem vyplňovat žádost.

Doporučený dopis

V případě, že se rozhodnete zažádat o voličský průkaz pomocí doporučeného dopisu, musíte vyplnit žádost, neexistuje ale žádný jednotný vzor. Formuláře se mohou lišit podle jednotlivých úřadů. Pro přípravu žádosti můžete využít také interaktivní formulář na stránkách Hlídač státu. Na serveru statnisprava.cz můžete zjistit, na jaký úřad jít o průkaz žádat.

V žádosti je potřeba napsat, zda si chcete nechat průkaz zaslat poštou nebo ho přijdete vyzvednout osobně. Doklad za vás může vyzvednout kdokoliv jiný, komu udělíte plnou moc.

Datová schránka

Podobný postup následuje také při zažádání o doklad elektronicky. Stačí si zřídit datovou schránku a nechat ověřit podpis na jakémkoliv kontaktním místu CzechPointu a žádost, která nemusí být notářsky ověřená, poslat.

Zažádat můžete o průkaz pro první, druhé i obě dvě kola. S dokladem můžete volit na jakémkoliv okrsku bez ohlášení předem. V případě, že průkaz obdržíte, ale rozhodnete se volit v místě trvalého bydliště, musíte k urně průkaz donést, jedině tak vám bude volba umožněna.

Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme