Češi půjdou volit prezidenta 12. a 13. ledna. Zájem o Hrad projevily dvě desítky lidí

Historicky druhá přímá volba českého prezidenta se uskuteční 12. a 13. ledna. Ve středu to oznámil předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD. O znovuzvolení bude usilovat současný prezident Miloš Zeman. Mezi jeho soupeře budou patřit mimo jiné bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš nebo textař Michal Horáček. Zájem ucházet se o post hlavy státu ale ohlásily dvě desítky lidí.

Praha (Aktualizováno: 14:00 23. 8. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidáti na prezidenta. Zleva Jiří Drahoš, Miloš Zeman a Michal Horáček. | Foto: Filip Jandourek, Reuters, koláž iRozhlas.cz | Zdroj: Český rozhlas

„Volbu prezidenta republiky vyhlašuji na dny pátek 12. ledna a sobotu 13. ledna 2018,“ oznámil předseda Senátu Milan Štěch.

Drahoš napodobil Horáčka a Zemana. Pro boj o Hrad nasbíral 78 321 podpisů

Číst článek

„Rozhodnutí jsem učinil dříve než před pěti lety při první přímé volbě, protože mnoho kandidátů je již v současnosti známo. Dá se říci, že kampaň již běží,“ doplnil předseda Senátu.

Dalším důvodem je prý existence Úřadu pro dohled nad hospodařením stran, který může po vyhlášení kontrolovat příjmy a výdaje kandidátů na kampaň.

Štěch mohl vybrat pouze ze dvou termínů, kvůli školním prázdninám zvolil ten dřívější. Případné druhé kolo se bude konat následně za čtrnáct dní, tedy 26. a 27. ledna.

Zájemci o křeslo hlavy státu se budou muset oficiálně přihlásit do 7. listopadu. Současný prezident Miloš Zeman, bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš a textař Michal Horáček už oznámili, že mají dostatek podpisů ke kandidatuře.

Senátorskou nominaci mají podle svých vyjádření zajištěnu místopředseda horní komory Jaroslav Kubera z ODS a bývalý šéf kabinetu premiéra Jiřího Rusnoka Karel Štogl. Prezidenta může navrhnou dvacet poslanců nebo deset senátorů.

Zájem ucházet se o post hlavy státu ohlásily dvě desítky lidí, například lékař Marek Hilšer, podnikatel Igor Sládek nebo předseda Sdružení pro republiku - Republikánské strany Miroslav Sládek. Kandidovat chtějí také exposlanec a místopředseda strany Republika Otto Chaloupka, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig nebo nejnověji šéf Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek za Realisty. Jedinou uchazečkou zatím je herečka Jana Yngland Hrušková.

Předseda Senátu Milan Štěch z ČSSD vyhlašuje prezidentské volby | Foto: Václav Štefan | Zdroj: Český rozhlas

Kandidáti mohou v prvním kole utratit 40 milionů

Prezidentské volby musel předseda Senátu Milan Štěch vyhlásit podle zákona nejpozději 90 dnů před jejich konáním. Učinil tak tedy se zhruba sedmitýdenním předstihem.

Drahoš 9,5 milionu, Horáček pět milionů. Prezidentští kandidáti sbírají peníze na kampaň

Číst článek

Do pěti dnů po vyhlášení termínu si budou muset kandidáti zřídit transparentní účet pro financování volební kampaně.

Až bude jeho rozhodnutí vydáno ve Sbírce zákonů, odstartuje tím i oficiální volební kampaň, ve které každý z kandidátů bude moci utratit nejvýše 40 milionů korun. Dalších deset milionů korun budou moci do kampaně investovat dva finalisté, kteří by postoupili z prvního kola, pokud v něm žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu.

ako, všt, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme