Volit zatím přicházejí hlavně senioři. Volební kampaní se příliš neřídí

Od 14 hodin mohou lidé volit do krajských zastupitelstev a části Senátu. V brzkém odpoledni zatím k urnám dorazili hlavně důchodci, větší nápor se očekává v podvečer, až se lidé začnou vracet z práce. Starší lidé se rozhodují podle osobní zkušenosti, na předvolební kampaně příliš nedají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

První den voleb do krajských zastupitelstev a prvního kola voleb do Senátu | Zdroj: ČTK

Krajské zástupce vybírají Češi po čtyřech letech a do Senátu v daném volebním okrsku po šesti. Jinak tomu je ale například v části Kladenska. Tam lidé vybírají svého senátora už potřetí během čtyř let.

Řádné senátní volby ve Velvarech proběhly v roce 2008. Loni v lednu ale zemřel zvolený senátor za tuto oblast Jiří Dienstbier starší, a v březnu se proto konaly doplňovací volby.

Jenže počet obyvatel se ve středních Čechách zvýšil o 15 procent, a tak část kraje ministerstvo vnitra přiřadilo k jinému okrsku, Litoměřicku. To volí nového senátora právě nyní.

Přehrát

00:00 / 00:00

S prvními voliči v Praze 8 mluvil redaktor Jan Herget

Z deseti voličů, kteří přišli odvolit mezi prvními, tohle ovšem nikdo nevěděl, nebo řekli, že je to nezajímá.

První lidé už mají odvoleno také v Hrádku na Třinecku, v jednom z nejvýchodnějších cípů republiky. V malé obci kousek od hranic se Slovenskem a Polskem žilo ještě před deseti lety více Poláků než Čechů. Teď je jich tu jedna třetina, i tak má ale polská menšina největší procentuální zastoupení ze všech obcích v Česku.

Během první hodiny přišlo k urnám jen asi patnáct lidí. Většina místních totiž pracuje v nedalekém Třinci v železárnách, navíc se frézuje cesta do Hrádku a tvoří se velké kolony.

Voliči v Hrádku důkladně kroužkují. Hlavně Poláci pečlivě vybírají kandidáty, kteří se hlásí k polské menšině nebo s ní sympatizují.

Volby 2012 - Velvary - na hlasování lidé občas čekali frontu | Foto: Pavel Pavlas

V Praze se krajští zastupitelé nevolí, lidé vybírají jen senátory. Ve volebním okrsku v Praze 8 v Ďáblicích je o volby poměrně živý zájem, několik lidí čekalo před volebními místnostmi už asi čtvrt hodiny před otevřením. Čekajícími byli v drtivé většině senioři.

Brzký příchod většina z nich odůvodnila tím, že jako penzisté mají dost času a chtějí odpoledne využít ještě pro další program. Volební komise mají nejvíc práce obvykle později odpoledne.

Oslovení senioři se shodují, že předvolební kampaň je v rozhodování, koho volit, ovlivnila minimálně. „Na sliby už vůbec nedám,“ má jasno jedna z voliček. „Rozhoduji se podle zkušeností a podle znalostí lidí,“ říká další senior. Jiný muž znal z nabídky pouze tři kandidáty a mezi nimi si jednoho vybral.

Jan Herget, Pavel Pavlas, Iva Havlíčková, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme