Volné dny svádějí ke kulturním zážitkům

Vánoce jsou nejen časem slavnostní nálady a rozjímání, ale i příležitostí strávit několik dnů se svými nejbližšími. Právě proto jsme pro vás připravili sváteční vydání pořadu tipů na nadcházející sváteční dny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jmelí

Poprvé po několika desetiletích večer ožije gotický kostel svatého Maxmiliána v Křížanech na Liberecku. Protože kostel nemá vlastního faráře, domluvili se místní obyvatelé na tom, že tu sami uspořádají vánoční mši, která začne úderem 22. hodiny. Jak říká jeden z křížanských obyvatel Miroslav Těšina, o Vánocích by měla být spolu nejen celá rodina, ale i vesnice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Miroslav Těšina o Vánocích

Příchod svaté rodiny do Betléma a narození Ježíše Krista předvedou zítra před brněnskou katedrálou svatého Petra a Pavla členové amatérského divadelního souboru Bota. Na jejich vystoupení naváže koncert bluegrassové skupiny Drive, která zazpívá vánoční koledy a spirituály. Setkání začíná v 15 hodin a 30 minut.

Netradiční živý betlém můžete o vánočních svátcích vidět v Boučí na Sokolovsku. Zatímco v jiných případech se rolí zhostí členové amtérských divadelních souborů, v Boučí pohyb v jesličkách obstarají živá zvířata - ovce, koník, oslík a několik koz. Naopak Panna Marie a Josef stojí nad kolébkou s Jezulátkem bez hnutí - jejich postavy jsou totiž vyrobené z obyčejné slámy. Živý betlém potěší hlavně děti, protože na rozdíl od zoologické zahrady tu mohou po celou dobu zvířátka dokonce i krmit.

Několik desítek historických i současných betlémů představuje výstava v Okresním hornickém muzeu v Příbrami. Expozice návštěvníkům přibližuje také vánoční atmosféru v někdejší hornické domácnosti. Pod vánočním stromkem uvidíte dobové hračky a na štědrovečením stole zase mísy s tradičním staročeským vánočním pečivem.

Pokud nechcete sváteční dny strávit jen u bohatě prostřeného stolu, vydejte se na Štěpána na procházku do rokycanských lesů, spojenou s krmením lesní zvěře. Více nám o tom zajímavém nápadu místních ochránců přírody prozradí Jana Mertová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Mertová o krmení lesní zvěře

Netradiční vánoční dárek připravili pro všechny děti pracovníci ostravské zoologické zahrady. V době vánočních svátků sem totiž mohou přijít zcela zdarma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ivan Sekanina o vánoční návštěvě ZOO

Letos už po pětapadesáté naskáčou do ledové vody pražské Vltavy otužilci. Tradičně na Štěpána, tedy 26.prosince, se totiž koná jejich vánoční plavecká soutěž - memoriál Alfréda Nikodéma. Podívaná pro odvážné ženy i muže začne přesně v 11 hodin. Vladimír Komárek z pražského Klubu otužilců doporučuje všem divákům přijít včas, aby jim nic zajímavého neuteklo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vladimír Komárek: Přijďte včas

Zhruba devadesát figurek z moduritu, keramiky, skla i dalších netradičních materiálů tvoří velký plzeňský betlém, který můžete o vánočních svátcích vidět v mázhauzu plzeňské radnice. Betlém vytvořili sami obyvatelé města a každý z návštěvníků ho může obohatit i svým vlastním výtvorem. Podle organizátorů prý úplně postačí, když vytvoříte figurku vysokou přibližně 20 centimetrů, která dokáže samostatně stát a přinesete ji přímo na radnici. V mázhauzu současně probíhá i vánoční výstava nejoblíbenějších hraček některých známých osobností. Návštěvníci se tak mohou dozvědět, s čím si hrál v dětství plzeňský primátor, jeho náměstci nebo bývalá Miss České republiky Helena Houdová.

Zvony, zvonky a zvonečky všeho druhu si můžete prohlédnout v galerii pražského dominikánského kláštera v Jilské ulici. Vystavené zvonky pocházejí z dílny našich předních zvonařů nebo ze soukromých sbírek a jsou vyrobené ze dřeva, skla, keramiky, papíru, látek a nebo různých kovů. Skutečnou kuriozitou je velký perníkový zvon, tvarovaný ve formě staré více než 100 let podle tradiční staročeské receptury. Expozici doplňují vánoční stromky, ověšené tradičními ozdobami z přírodních materiálů. Výstava potrvá až do 6.ledna.

Vstup zdarma dnes mají všechny děti, které přijdou do zoologické zahrady v Praze-Tróji. Dospělé návštěvníky zase potěší večerní procházky areálem zahrady, připravené na první i druhý svátek vánoční. Na zájemce budou čekat průvodci u hlavního vchodu v 17 hodin a pak ještě dvakrát s půlhodinovým odstupem. Procházka setmělým areálem trvá asi 90 minut a povede spodní částí zoologické zahrady včetně pavilónu tučňáků, slonů, kočkovitých šelem, velkých želv a goril.

Ve čtvrtek 27.prosince můžete letos naposledy navštívit hrad Velhartice v západních Čechách. Jana Mertová tvrdí, že zdejší hradní zdi skrývají nejedno tajemství.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jana Mertová o hradu Velhartice

Pokud budete mít o vánočních svátcích cestu do Přeštic, rozhodně se zastavte ve zdejším Domě historie Přešticka. Zdejší expozice sice potěší hlavně děti, ale jak tvrdí kolegyně Iva Hosmanová, nudit se tu nebudou ani jejich rodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Iva Hosmanová o návštěvě Přeštic

Dům historie Přešticka je během vánočních svátků otevřen vždy od 14 do 17 hodin.

Markéta Kaclová, Miroslav Škraňka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme