Volného opět vykázali ze sněmovny. Debatu o odvolání Lipovské se snažil blokovat marně

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) v pátek odpoledne vykázal z jednacího sálu až do konce jednacího dne nezařazeného poslance a lídra uskupení Volný blok Lubomíra Volného. V debatě o návrhu na odvolání radní Hany Lipovské z Rady České televize Volný odmítl opustit řečniště.

Praha (Aktualizováno: 17:15 17. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Vondráček posléze přerušil jednání sněmovny, sněmovní kancelář přerušila obrazový přenos ze sálu a Volného vyvedla sněmovní ochranka. Není to poprvé, co Volný odmítl opustit řečniště nebo co ho předseda sněmovny vykázal.

Sněmovna v úvodu rozpravy omezila možnost poslanců vystoupit na dvakrát deset minut. Když Volný vyčerpal tuto svoji lhůtu k řádným vystoupením, začal hovořit prostřednictvím faktických poznámek. Navrhoval například přerušit projednávání do přítomnosti premiéra, a když to sněmovna neschválila, napadl hlasování s tím, že se mu porouchalo hlasovací zařízení. Na slova předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), že podle jeho informací si Volný cosi zasunul do hlasovacího zařízení, Volný odvětil, že mu ho zřejmě ucpali Piráti. Odmítl hlasovat z jiného místa a odůvodnil to tím, že by se tam nakazil covidem a že nebude hlasovat, dokud mu sněmovna neopraví „milovanou zástrčku“. „Rozumím vašemu citovému vztahu k té zástrčce,“ reagoval Vondráček a nařídil desetiminutovou přestávku.

‚Byly použity hmaty a chvaty.‘ Volný odmítl opustit řečnický pult a musel být vyveden policií

Číst článek

Volný v dalším vystoupení už v podrobné rozpravě pohrozil obstrukcí a tím, že si sedne za řečnický pult, jak už to před časem jednou udělal. Začal vyzývat své bývalé stranické kolegy z hnutí SPD, za které byl zvolen poslancem, aby se k obstrukci přidali. „Kluci, holky, espéďáci, vy máte srdce,“ vyzýval je. Obracel se i na předsedu SPD Tomia Okamuru. „Vždyť ty jsi poctivý kluk, ty nejsi žádná krysa,“ hlásal od mikrofonu.

Když mu uplynula i tato doba, odmítl uvolnit místo předsedovi poslaneckého klubu Pirátů Jakubu Michálkovi. Vondráček pak požádal poslance o deset až 15 minut času, než si s Volným poradí policie.

Po odvedení Lubomíra Volného sněmovna odvolání Hany Lipovské z Rady České televize kvůli porušení zákona a ztrátě nezávislosti odhlasovala.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme