Babiš k dvoudennímu volnu za očkování: Kraje by měly udělat to samé. Doufám, že to učitelům také dají

Vláda rozhodla o dvou dnech očkovacího volna jen pro zaměstnance organizací, které má ve své kompetenci. Vyzvala ale kraje a další zřizovatele, aby učinili totéž v případě svých institucí, uvedl premiér Andrej Babiš (ANO). Reagoval tak na informaci serveru iROZHLAS, že na placené volno budou mít nárok jen úředníci, a nikoli třeba učitelé. Premiér doufá, že ostatní zřizovatelé budou zaměstnance podobně motivovat k očkování proti koronaviru.

Kaliště (u Prahy) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš na tiskové konferenci na Ministrestvu zdravotnictví. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Můžeme rozhodnout o organizacích a institucích, které máme v kompetenci. To znamená, že jsou to všichni policisté, vojáci, hasiči a samozřejmě zdravotníci. A my jsme vyzvali kraje, hejtmany, aby udělali stejné rozhodnutí,“ sdělil Babiš pro ČTK.

Připomněl, že kraje jsou zřizovateli části škol a pod kraji fungují také některé nemocnice. „Doufám, že to učitelům také dají, nebo zdravotníkům v nemocnicích, které jim patří,“ doplnil premiér. Dodal, že k tomu již vyzval předsedu Asociace krajů Martina Kubu (ODS) a jednal o tom také se svazem obcí.

Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace zaměstnávají letos 482 270 lidí, o 6901 více než loni. Nejvíce je učitelů, a to 187 975. Nepedagogických pracovníků ve školství je zhruba 70 000. Následují příslušníci ozbrojených složek, jako jsou policie, vězeňská služba nebo celníci, kterých je 67 348. Vojáků je 26 395.

Páteční zmatky kolem volna pro státní zaměstnance. Ve výsledku se týká pouze úředníků

Číst článek

Pouze úředníci

Vedoucí oddělení koordinace státní služby na ministerstvu vnitra Zuzana Brücknerová v pátek serveru iROZHLAS.cz řekla, že vládní usnesení se týká pouze úředníků. Jde podle ní o skupinu zaměstnanců ve služebním poměru.

„Ve služebním poměru máme asi 78 000 zaměstnanců. A k tomu ještě ti, kteří nejsou na služebních úřadech, tam ta čísla nemám, budou to ale jednotky tisíc lidí,“ řekla serveru. Vláda podle ní nemá možnost vztáhnout volno například na vojáky, policisty nebo učitele. Může pouze zavázat své členy a vedoucí ostatních správních úřadů, aby to promítli do svých resortů.

„Máme naočkováno alespoň první dávkou 76,03 procenta policistů a ostatních zaměstnanců, kompletní očkování má za sebou 68,76 procenta, řekl v pátek redakci mluvčí Policie ČR David Schön. Dva dny volna by podle něj policii práci nezkomplikovaly. „Je běžné, že si policisté berou dovolenou, jsme schopni normálně pokrýt výkon služby, uvedl.

Učitelé za očkování dva dny volna nezískají. Ve školství se opatření týká pouze inspektorů

Číst článek

Od mluvčí pražské záchranné služby Jany Poštové se server iROZHLAS.cz dozvěděl čísla, která nevypadají na to, že by bylo nutné zaměstnance motivovat. „Máme naočkovaných zhruba 85 procent lidí, řekla.

„Učitelů se zmíněné opatření netýká, protože je zaměstnávají jednotlivé právnické osoby vykonávající činnost škol,“ popsal například ředitel tiskového odboru ministerstva školství Ondřej Macura.

Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy dva dny volna připraví českou ekonomiku o 21,4 miliardy korun. Babiš to už dříve označil za nesmysl.

vis, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme