Poslanec Volný neuspěl s námitkami proti podjatosti výboru. Podle Vondráčka nepochopil, jak funguje

Sněmovní organizační výbor ve středu zamítl námitky nezařazeného poslance Lubomíra Volného na podjatost mandátového a imunitního výboru a jeho členů. Uvedl to předseda dolní komory Radek Vondráček (ANO). Hlasování bylo podle něho jednomyslné. Volný čelí před výborem disciplinárnímu řízení kvůli incidentu na sněmovním plénu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanec Lubomír Volný (nez.) vyprovokoval ve sněmovně během interpelací krátkou roztržku | Zdroj: Reprofoto z ČT24

Vondráček připomněl, že imunitní výbor vzniká ze zákona. „Není všeobecný důvod, že by měl být v této věci podjatý,“ uvedl. Když Volný poukazoval na vyjádření členů výboru o konfliktu v médiích, nepochopil podle Vondráčka disciplinární řízení a fungování sněmovny. Imunitní výbor je politický orgán, nejde o soud ani o správní orgán, řekl.

Předseda sněmovny Vondráček vykázal ze schůze poslance Volného a Bojka. Opět neměli roušky

Číst článek

Volný na jednání organizačního výboru nedorazil. Tvrdí, že byl informován několik málo hodin předem a měl dlouhodobě domluvený lékařský zákrok.

„Takovouto urgentní pozvánku považuji za zbytečně uspěchanou, šikanózní a nedůstojnou organizačního výboru,“ uvedl nezařazený poslanec v tiskové zprávě. Vondráček jeho kritiku odmítl, pokládá ji za snahu Volného víc se zviditelnit.

Konflikt se odehrál v lednu při schůzi k prodloužení nouzového stavu. Předsedající Tomáš Hanzel (ČSSD) po varováních vypnul Volnému mikrofon se zdůvodněním, že nemluví k tématu. Volný, který byl bez roušky, označil ČSSD za zkorumpovanou politickou partaj a její členy za zbabělce a pokrytce.

Pak přišel mluvit na místo předsedajícího, jak předtím avizoval. Hanzel se mu v tom snažil zabránit. Na pomoc mu přispěchalo několik poslanců. Po strkanici Volný místo v doprovodu ochranné služby opustil.

‚Odsoudili mě ještě před procesem.’ Mandátový a imunitní výbor je podle poslance Volného podjatý

Číst článek

Nezařazený poslanec nyní žádá prostřednictvím své právní zástupkyně o zastavení disciplinárního řízení. Tvrdí mimo jiné to, že imunitní výbor má „nedostatek věcné příslušnosti“ k vedení řízení.

Volný a jeho kolega Marian Bojko odmítají nosit v jednacím sále a při politických vyjádřeních roušky. Uvnitř sněmovny jsou kvůli epidemii koronaviru povinné. V úterý Vondráček oba poslance vykázal z jednacího sálu, vyvedla je ochranná služba.

Vedení sněmovny a šéfové poslaneckých klubů se ve středu podle Vondráčka shodli na tom, že případná opatření by spíše vyhovovala oběma poslancům k jejich reklamě. V úterý zněly úvahy postavit kolem jejich míst ochranné plexisklo. Sněmovní grémium ale chce podle Vondráčka přijmout společné prohlášení, v němž se od jednání Volného a Bojka distancuje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme