Volodymyr Zelenskyj dorazil do Česka. Na Hradě ho vítal Petr Pavel s nastoupenou čestnou stráží
Prezident Volodymyr Zelenskyj dorazil na Pražský hrad, kde ho vítala za bariérami také skupina jeho příznivců s ukrajinskými vlajkami. Na prvním nádvoří se Zelenskyj setkal s prezidentem Petrem Pavlem. Nastoupená byla pro něj i čestná hradní stráž a zazněly také státní hymny obou zemí. Areál Hradu byl kvůli Zelenského návštěvě od patnácti hodin veřejnosti uzavřený a na místě panují přísná bezpečnostní opatření.
Zelenskyj bude, mimo setkání s prezidentem Petrem Pavlem, jednat i s premiérem Petrem Fialou (ODS), předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09).
Jak dále na twitteru Zelenskyj prozradil, jeho program by měl být podobný tomu, který ve čtvrtek už absolvoval v Bulharsku. Jednání by tedy měla směřovat k tématům obrany, chystaného summitu NATO a situace v Záporožské jaderné elektrárně.
Podle informací Radiožurnálu by mohl ukrajinský prezident také jednat o nástupci ukrajinského velvyslance Jevhenije Perebyjnise. Post je už téměř rok neobsazený.
Areál Pražského hradu, včetně Jeleního příkopu, uzavřeli policisté a vojáci už okolo patnácté hodiny, jak z místa informoval reportér Radiožurnálu. Návštěvníkům měli policisté tvrdit, že je to z technických důvodů.
Zelenskyj přiletěl do Bulharska ve čtvrtek před polednem z moldavské metropole Kišiněva bulharským vládním speciálem. S premiérem Nikolajem Denkovem jednal o vojenské pomoci, aktivnější spolupráci v obraně, ale plánoval otevřít i téma euroatlantické integrace Ukrajiny, chystaného summitu NATO či realizace Zelenského mírového plánu.
Součástí programu bylo i setkání s bulharským prezidentem Rumenem Radevem. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov návštěvu komentoval slovy, že Kyjev dělá vše pro to, aby zatáhl do války co nejvíce zemí. Bylo to ale právě Rusko, kdo napadl svého souseda a Ukrajina se od té doby invazi agresora brání. A to třeba i s užitím západních zbraní.
Po návštěvě Prahy se Zelenskyj v pátek podle tureckých médií přesune do Istanbulu, kde bude jednat s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Ve čtvrtek o tom informovala turecká média. Podle nich by na programu mělo být jednání o budoucnosti dohody o přepravě ukrajinských zemědělských produktů přes Černé moře, kterou pomohlo dojednat právě Turecko.
Zelenského cesty
Ukrajinský prezident na počátku konfliktu vůbec neopouštěl zemi a cestoval nejvýše do regionů, které osvobodila ukrajinská armáda od ruských okupačních jednotek.
Se zahraničními cestami začal od loňského prosince. Jeho první cesta vedla do Spojených států Amerických, kam dorazil 21. prosince 2022. Vystoupil tehdy v americkém Kongresu s projevem o tom, že finanční pomoc Ukrajině není charita, ale investice do globální bezpečnosti a demokracie.
Druhá Zelenského cesta vedla během letošního února do Francie, Británie a na summit EU. S evropskými lídry na této cestě dojednával rychlé dodávky těžkých zbraní a letadel. V Británii se setkal i s ukrajinskými vojáky, kteří v zemi cvičili.
Chtěl jsem protiofenzivu mnohem dříve, řekl Zelenskyj. Rusko by tak mělo méně času na přípravu
Číst článek
5. dubna Zelenskyj navštívil Polsko, kde jednal se svým polským protějškem Andrzejem Dudou. Během měsíce pak následovaly návštěvy finských Helsinek, Nizozemska, Belgie, Německa a také Itálie. Tam se setkal i s papežem Františkem.
Do konce května navštívil Zelenskyj také summit zemí G7 v japonské Hirošimě a nečekaně vystoupil také na summitu Ligy arabských států (LAS) v saúdskoarabské Džiddě.
Naposledy Zelenskyj vycestoval z Ukrajiny na začátku června, kdy se zúčastnil summitu lídrů Evropského politického společenství (EPC) v Moldavsku. Hovořil tam zejména o nadcházejícím červencovém summitu NATO ve Vilniusu, kde chce jeho země získat „jasné rozhodnutí o své budoucnosti v NATO“.