Vondra by mohl být ministrem zemědělství. Pospíšil školství

Po víkendovém kongresu ODS už se začíná jasněji rýsovat představa o tom, kdo z této strany by měl zamířit do vládního týmu Petra Nečase. Podle informací Radiožurnálu se funkce ministra zemědělství spojuje se jménem Alexandra Vondry. Justici by mohl řídit Zdeněk Zajíček a školství Jiří Pospíšil. Moravskoslezský Pavel Drobil je vážným kandidátem na ministra průmyslu a obchodu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na místopředsedu ODS Jiří Pospíšil | Foto: Tomáš Adamec

Resort průmyslu a obchodu by se měl v budoucnu přejmenovat na ministerstvo hospodářství a měl by přebrat část agendy resortu financí. Pavel Drobil, po víkendovém kongresu nová tvář ve vedení ODS, potvrdil, že by takovou nabídku od Petra Nečase přijal.

Přehrát

00:00 / 00:00

S možnými novými ministry hovořila Lucie Husárová.

„Byl jsem ekonomickou tváří programu, byl jsem spolutvůrcem ekonomické částí programu spolu s Martinem Kocourkem. Samozřejmě, pakliže by nějaká nabídka od budoucího premiéra byla směřována k tomuto typu angažmá ve vládě, tak bych ji určitě přijal. Ale je to skutečně předčasné,“ řekl Drobil.

Podle něj ale není samozřejmé, že by noví lidé ve vedení ODS měli automaticky získat nějaké vládní funkce. „Vůbec to takhle nečtu. Takhle jsme se o tom nebavili. To bude skutečně věcí pana premiéra,“ řekl Drobil s tím, že může být úplně stejně nabídnuta funkce někomu, kdo během kongresu nezískal nebo neobhájil post ve vedení strany.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda ODS Pavel Drobil a analytik Českého rozhlasu Petr Nováček ve Světě o jedné.

Podobně možná nominace Alexandra Vondry na post ministra zemědělství je logická. Jako ‚pan Evropa‘, tedy vicepremiér pro evropské záležitosti získal zkušenosti s vyjednáváním v Bruselu, které by jako šéf resortu zemědělství mohl bohatě zúročit. Sám Vondra nechtěl své případné angažmá v neděli večer komentovat s tím, že ještě neměl čas s Petrem Nečasem osobně mluvit.

Bude záležet na Nečasovi

„Budu-li požádán, jsem schopen sloužit. Samozřejmě jsou oblasti politiky, resorty, kde buď tu kompetenci mám nebo bych to pochopil jako úžasnou výzvu. Pak jsou samozřejmě resorty, kde bych cítil, že na to nejlepší kompetenci nemám, ale ministr je především politický manažér, to není odborná práce,“ podotkl Vondra.

Kandidát na místopředsedu ODS Alexandr Vondra | Foto: Tomáš Adamec

Horkým kandidátem na ministra spravedlnosti, pokud by jej ODS získala, je Zdeněk Zajíček. Současný náměstek ministryně spravedlnosti dříve působil na resortu vnitra. Nyní vede za ODS vyjednávání s TOP 09 a Věcmi veřejnými v expertní skupině, která má na starosti právě oblast práva, vnitra a veřejné správy. Sám Zajíček přiznává, že by v této práci rád pokračoval.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního interview Radiožurnálu byla 1. místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová.

„Pravda je taková, že bych rád pokračoval právě v oblasti, kterou jsem zahájil, ať už na ministerstvu vnitra nebo teď na ministerstvu spravedlnosti. Budu rád, pokud moje zkušenosti a znalosti, které v těchto oblastech mám, budou do budoucna využity,“ poznamenal Zajíčeček.

Podobně Jiří Pospíšil, exministr spravedlnosti a současný děkan Právnické fakulty v Plzni, by se práci na ministerstvu školství nebránil. „Jsem připraven přijmout případnou nabídku, pokud mi jí předseda Petr Nečas učiní. Jako člověk, který se věnuje jak školství, tak justici, tak teoreticky jsem schopen se věnovat oběma těmto tématům. Samozřejmě ne najednou. Ale opravdu to bude záležet na panu předsedovi,“ řekl Pospíšil.

Debaty o tom, jak si jednotlivé politické strany rozdělí vládní posty a kým je obsadí, se naplno rozeběhnou v tomto týdnu.

Lucie Husárová 1, Ondřej Černý, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme