Vondra chce, aby se Česko dál podílelo na zajištění bezpečnosti v krizových oblastech

Předávat zkušenosti místním vojákům pro zajištění bezpečnosti budou stále více čeští vojáci na zahraničních misích. Charakter misí se postupně mění z bojového na výcvikový - především v Afghánistánu. I proto se bude během příštích dvou let počet českých vojáků v Afghánistánu, Kosovu i Bosně a Hercegovině snižovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Podle ministra obrany Alexandra Vondry z ODS to ale neznamená, že by se Česko přestávalo podílet na bezpečnostní situaci v krizových oblastech.

„Chceme i nadále přispívat ke stabilizaci západního Balkánu v rámci aktivit Severoatlantické aliance a Evropské unie. Plánujeme se v roce 2014 zapojit do ochrany vzdušného prostoru Islandu na několik týdnů tak, jak je zvykem,“ přiblížil Vondra.

Vláda zároveň na dnešním jednání schválila postupné stahování českých vojáků v příštích dvou letech ze zahraničních misí. Nejvíce mužů - více než sto - se vrátí domů na začátku příštího roku z Afghánistánu. Odjede také několik vojáků sloužících v Kosovu a Bosně a Hercegovině.

Podle Vondry poklesnou také výdaje na tyto mise. Česko na ně vyčlení nejvýše miliardu a 600 milionů korun: „Náklady na mise jsou nižší, než tomu bylo v uplynulých letech, kdy částka dosahovala třeba 2,5 miliard. Nyní jsme skromnější. V nákladech jsou obsaženy i částky na stěhování domů.“ Mandát navržený vládou ještě musí projít oběma komorami parlamentu.

Květa Moravcová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme