Vondra chce zrychlit převod armádního majetku na města změnou zákonů

K rychlejšímu převodu nepotřebného armádního majetku na města a obce je potřeba změnit zákony. Shodli se na tom při společném jednání v Kladně primátoři statutárních měst s ministrem obrany Alexandrem Vondrou (ODS). Systém prodeje by se zároveň měl zjednodušit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Alexandr Vondra | Foto: Tomáš Adamec

V současné době musí ministerstvo většinu majetku prodávat veřejnou dražbou nebo výběrovým řízením. To podle ministra Vondry radnice znevýhodňuje a nahrává spekulantům.

„Je pravdou, že proces bezúplatného převádění na města byl až do roku 2007 jednodušší, než je tomu dneska. Čili nepochybně bude společně usilovat o to, aby některé zákonné normy byly upraveny. Chceme proces urychlit, za druhé je to pak i o spolupráci ze strany ministerstva financí,“ uvedl Vondra.

Města současný systém často kritizují, jelikož převod majetku do jejich vlastnictví trvá dlouho a zákony převod některých historických budov neumožňují, přestože o ně nemá ministerstvo zájem. Novela zákona by měla být připravena do jednoho roku.

Vondra upřesnil, že obrana nyní disponuje majetkem v pořizovací ceně okolo 190 miliard korun, který je ovšem přibližně z 60 procent odepsán. "To ovšem neznamená, že je to cena, kterou ministerstvo může získat," podotkl ministr. Podle něj by rychlejší zbavování se majetku ministerstvu také pomohlo dohnat ztráty způsobené zkrácením rozpočtu, který bude v následujících dvou letech o 20 procent nižší.

Martin Hromádka, Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme