Vondra kvůli zásahu v ČT postavil mimo službu šéfa vojenské policie

Ministr obrany Alexandr Vondra postavil kvůli pátečnímu zásahu v České televizi mimo službu šéfa vojenské policie Vladimíra Ložka a další dva důstojníky, kteří byli přímo odpovědni za způsob provedení zásahu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká televize | Zdroj: ČTK

Podle Vondry byl zákrok neadekvátní dané situaci. Všichni tři budou mimo službu až do vyšetření případu.

Vojenská policie téměř pět hodin prohledávala kancelář redaktora České televize Karla Rožánka. Snažila se najít složku, která se vztahuje ke kauze bývalého šéfa Vojenské tajné služby Miroslava Krejčíka. Podle mluvčího vojenské policie Jana Čermáka měla vojenská policie k dispozici soudní příkaz.

Příslušníci vojenské policie odnesli z budovy zpravodajství celkem 7 pytlů. Jejich obsah ale Michaela Cvanová, vedoucí kanceláře náčelníka vojenské policie, odmítla komentovat:

„Byl zajištěn důkazní materiál. Ten se teď odveze a bude předmětem vyšetřování a prověřování.“

Přehrát

00:00 / 00:00

cvanova souhrn.mp3

Česká televize považuje zásah vojenské policie v budově na Kavčích horách za protiprávní. Podle ní má právo chránit zdroje svých informací a hodlá se proto bránit právní cestou. Podle šéfredaktora zpravodajství Karla Nováka navíc mohla být Krejčíkova složka pouze záminkou k razii:

„Jde o to, že v té kanceláři jsou materiály tří redaktorů, kteří všichni pracují na bezpečnostních kauzách a tím, že došlo k zabavení počítačů, notesů s telefonními čísly, diářů a vizitek, tak se s těmi materiály dá pracovat, analyzovat a zjistit třeba v jakém stádiu máme rozpracovány současné kauzy, které se týkají ministerstva obrany, bezpečnostních složek a třeba i to, jak jsme se k nim dostali.“

Miroslav Krejčík vedl vojenskou tajnou službu v letech 2004 až 2007. K jeho odchodu z čela zpravodajství údajně vedl diskreditační materiál na náměstky tehdejší ministryně Vlasty Parkanové. Získávání údajů prý řídil přímo Krejčík, který to ale popírá. Podle něj je materiál falzifikát, Krejčík už kvůli tomu podal trestní oznámení na neznámého pachatele. O kauze vypovídal 3. března před sněmovním branným a bezpečnostním výborem.

Eva Rajlichová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme