Vondra odstoupit nehodlá, premiér mírnil Kalouska

Miroslav Kalousek by se měl věnovat řízení ministerstva financí a neútočit na ostatní ministry. Z bruselské schůzky evropských lídrů to vzkázal premiér Petr Nečas. Reagoval tak na Kalouskovu výzvu, aby ministr obrany Alexandr Vondra podal demisi kvůli kauze ProMoPro. Sám Vondra zatím rezignovat odmítá, k politické odpovědnosti za kauzu se podle svých slov přihlásil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Premiér Petr Nečas a ministr obrany Alexandr Vondra | Zdroj: ČTK

Premiér Petr Nečas (ODS) ze summitu v Bruselu vzkázal, že je připraven s koaličními partnery o situaci jednat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce premiéra Petra Nečase na výzvu k odvolání ministra Vondry

„Na druhé straně si nemyslím, že ten nebo onen ministr, například pan ministr financí, je v situaci, aby mohl navrhovat demisi jiného ministra. Je prostě jedním ze čtrnácti rezortních ministrů. Měl by se v první řadě věnovat práci na svém rezortu,“ řekl premiér v reakci na výzvu ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09).

Poslance TOP 09 a Věcí veřejných rozčílilo, že ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) ve svém dnešním projevu před poslanci nepřijal politickou odpovědnost v kauze údajně předražené zakázky pro firmu ProMoPro při českém předsednictví EU a místo toho mluvil zejména o reformách ve svém rezortu.

Podle Kalouska by proto měl Vondra z funkce odejít, a to ještě dnes. Pokud to neudělá, žádá ministr financí premiéra, aby konal sám. Nečas na otázku, zda se chystá ministra obrany odvolat, odmítl odpovědět.

K politické odpovědnosti za ProMoPro jsem se přihlásil, tvrdí Vondra

Vondra večer na krátkém brífinku novinářům řekl, že zatím rezignovat nehodlá. Trvá na tom, že svůj závazek vůči koaličním partnerům splnil. Postoj TOP a Věcí veřejných ho prý zklamal.

„Mě mrzí, proč mé vystoupení ve sněmovně vyvolalo takovouto reakci. Já jsem se přihlásil k politické zodpovědnosti a nevyhýbám se jí. Jasně jsem řekl, jaké bylo pozadí, a také jsem se jasně omluvil za určitý způsob komunikace na začátku této kauzy,“ prohlásil Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Za ODS mluvil o kauze Alexandra Vondry v Ozvěnách dne ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, postoj VV vysvětloval ministr vnitra Radek John

Ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil potvrdil, že občanští demokraté za Vondrou nadále stojí. „V kauze nejsou žádná nová fakta, která by měla vést k tomu, aby pan Vondra měl odstoupit. Respektujme v tuto chvíli presumpci neviny a počkejme, jak dopadne vyšetřování,“ řekl Pospíšil.

Věci veřejné chtějí v případě, že Vondra nerezignuje, další koaliční jednání. Podle předsedy strany a ministra vnitra Radka Johna už kauza potápí celou vládu. Co přesně budou VV po ODS při dalších jednáních žádat, John v rozhovoru pro Radiožurnál neupřesnil.

„Bojím se, že to potápí všechny strany vládní koalice a my jsme velmi nespokojeni. Žádali jsme svolání K9 a budeme říkat, že toto se nám velmi nelíbí a že musíme občanům dát jasný signál, že to myslíme vážně jak s rozpočtovou odpovědností, tak s bojem proti korupci, tak s vládou práva,“ uvedl John.

Vondrovo odvolání požaduje i ČSSD. Kvůli kauze iniciovala mimořádné jednání sněmovny, poslanci VV a TOP 09 dnes nicméně program schůze nepodpořili a zdrželi se hlasování. Pro hlasovali jen poslanci ČSSD a KSČM, schůze se tak nekonala.

Jde o existenci vlády

Komentátor Radiožurnálu Petr Nováček považuje současné dění kolem kauzy ProMoPro za vážný koaliční konflikt, který ohrožuje i chystané reformy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Komentář Petra Nováčka

„Jsou stále větší rozmíšky a dokonce se zdá, že TOP 09 a Věci veřejné si vzájemně vypomáhají proti ODS, která se nemůže stále smířit s tím, že už není hegemonem koalice. V ODS ovšem existuje dávná paranoia, že kde kdo proti ní koná spiknutí. Takže situace v koalici je vážná,“ míní Nováček.

„Tlak na Alexandra Vondru je enormní a nedovedu si představit, jak dlouho ho bude ODS proti takovému tlaku držet na úkor nezbytné koaliční jednoty, protože tady jde o existenci vlády,“ poznamenal Nováček.

"Fakt je ten, že v zemích na západ od nás by se asi Alexandr Vondra na čas stáhl, zaprvé proto, aby se mohl vrátit ozářen aurou, že je nevinen, a zadruhé, aby neubližoval své vlastní straně, potažmo celé vládě," dodal.

Věra Pfeifferová, Ondřej Houska, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme