Vondra odvolal úředníka, který měl v armádě na starosti byty

Renomovaná mezinárodní firma bude zjišťovat, jak se v armádě nakládalo s majetkem. Rozhodl o tom nový šéf resortu Alexandr Vondra. Současně z funkce šéfa Úřadu pro dohled nad akvizicemi okamžitě odejde Roman Hošta kvůli nesrovnalostem v rekonstrukci vojenských ubytoven v Chotusicích, Táboře a Kozlově.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát na místopředsedu ODS Alexandr Vondra

Kandidát na místopředsedu ODS Alexandr Vondra | Foto: Tomáš Adamec

Podle ministra obrany Alexandra Vondry není možné, aby nový úřad pro dohled nad akvizicemi řídil člověk, který ještě nedávno šéfoval kritizované správě vojenského bytového fondu.

„Považuji za nemožné, aby nově jmenovaný ředitel tohoto nově zřízeného úřadu, který založilo bývalé vedení ministerstva, mimo jiné jako reakci na kritiku organizací jako je Transparency international, aby tento úřad vedl člověk, který ještě nedávno řídil správu vojenského bytového fondu a který je pod některými z inkriminovaných smluv dokonce osobně podepsán,“ řekl Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematických zakázkách na ministerstvu dopravy mluvil na Rádiu Česko dopisovatel britského odborného časopisu Jane´s Defence Jiří Komínek.

Ministr zároveň požádal inspekci, aby zmíněný úřad a správu fondu prověřila a zároveň pozastavil všechny další akvizice. V neposlední řadě náměstek Tomáš Peroutka musí co nejdřív doložit, jakým způsobem financoval výstavbu svého domu.

Zřejmě předražené zakázky

Jeho jméno totiž figuruje ve skandálu zmanipulovaných státních zakázek za desítky milionů korun. „Setkal jsem se s ním. On mě dnes informoval, že si dům pořídil částečně na hypotéku a částečně ze svých vlastních úspor. Proto jsem ho požádal, aby mně rychle způsob financování doložil,“ řekl Vondra. O Peroutkově osudu pak ministr obrany rozhodne v srpnu.

Případ se točí kolem firmy H+V Praha, která zakázky na renovaci tří ubytoven získala. Zakázky ale byly zřejmě předražené a firma na nich údajně vydělala miliony korun. Navíc je spojená s Hoštovým tehdejším podřízeným Kajetánem Kalivodou.

Vondra doufá, že peníze poskytnuté firmě H+V se podaří získat zpět. „Určitě se pokusíme. A protože v té věci bude probíhat také trestní šetření, tak samozřejmě že úsilí o návratnost prostředků bude nám v této věci vlastní. Pokud jde o situaci na místě, ještě jsem tam nebyl, ale znovu říkám, je nutno to dokončit,“ dodal Vondra. Zatím ale není jasné, kdo rekonstrukci ubytoven dokončí.

Nový zákon nic nezachrání

Podle dopisovatele britského odborného časopisu Jane´s Defence Jiřího Komínka by změny zákona o armádních zakázkách, které navrhuje ministr Vondra sice rezortu pomohly, ale v současné době už nebudou zakázky, na které by se nové pravidla vztahovala.

„Byl by to rozhodně pozitivní krok, kdyby se zákon změnil, tak to dlouhodobě prospěje. Potíž je v tom, že jeho předchůdce utratil tolik peněz, že současnému ministrovi už nezbývají žádné peníze na pět až šest let ve vojenském rozpočtu na nějaké závažnější akvizice. Tady se de facto peníze už vyčerpaly, armáda už nebude mít z čeho kupovat. Tady už není ani co kupovat, protože se nakoupily všechny velké zakázky,“ upozorňuje Komínek.

Nikola Bojčev, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme