Vondra pohrozil vypovězením smlouvy na letouny CASA

Armáda by mohla vrátit letouny CASA. Pokud jejich výrobce neodstraní včas závady, tak aby letouny byly plně funkční, navrhne ministerstvo obrany odstoupení od smlouvy.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun CASA C-295M české armády

Letoun CASA C-295M české armády | Zdroj: ČTK

Ministr obrany Alexandr Vondra dnes dal výrobci letounů společnosti Airbus Military a jejich dodavateli firmě Omnipol čas do konce května.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, co dál s letouny CASA, mluvil v Ozvěnách dne ministr obrany Alexandr Vondra a jeho stínový protějšek z ČSSD Jan Hamáček

„Naše trpělivost není bezbřehá. Obrátili jsme se proto dopisem na dodavatele i výrobce s tím, že požadujeme urychlené odstranění všech reklamovaných závad, protože žádný ze čtyř letounů nyní není schopen plnit úkoly, pro které byl pořízen."

"Není možné tyto letouny nasadit do zahraničních misí, například do Afghánistánu. Nebudou-li tyto reklamace vyřízeny včas a řádně, navrhnu vládě odstoupení od smlouvy v plném rozsahu,“ uvedl ministr Vondra.

Letouny jsou od konce října na zemi

Armádní experti potvrdili nefunkční integraci pasivní obrany a problémy se softwarem. Podle Vondry jak výrobce, tak dodavatel závady na strojích uznali, doposud je ale zlehčovali. Lety nových dopravních letounů CASA zastavil koncem října kvůli opakovaným poruchám náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

„Já jsem dneska obdržel zprávu své inspekce, která vyšetřovala incidenty, ke kterým došlo při letu mezi Prahou a Sevillou koncem října. To zjištění je znepokojující, protože celkem pětkrát se objevily během letu tam a zpátky problémy s navigačním systémem, a na základě toho jsme rozhodli, že letadla jsou uzemněna,“ přiblížil v Ozvěnách dne ministr.

Armáda teď podle náčelníka Picka neví, kdy bude moci tato letadla využít v zahraničních misích. Stroje totiž mají povoleny pouze účelové lety, při kterých by se měly nedostatky odstraňovat.

„My jsme předpokládali, že tento letoun bude nasazen v letošním roce, také jsme na to dostali od vlády a parlamentu mandát. Ale vzhledem k tomu, že letoun není technicky připraven na to, aby mohl létat nad územím Afghánistánu, tak zatím nepočítáme s jeho nasazením,“ konstatoval náčelník generálního štábu.

ČSSD volá po vyvození odpovědnosti

Podle stínového ministra obrany za ČSSD Jana Hamáčka by ale tato letadla už neměla v české armádě dostat šanci. Celou záležitost považuje za obrovský skandál.

„My se nenacházíme v bodě nula; ty letouny byly dodány někdy začátkem léta a závady se objevily okamžitě poté, co přiletěly do České republiky. A pro mě je dost nepochopitelné, že ministerstvo obrany tak dlouho prodlužovalo termíny na odstranění těch závad, až tím finálním termínem stanovilo 30. listopad a nyní mluví dokonce o květnu příštího roku.“

„To by znamenalo, že naše armáda zaplatila 4 miliardy korun za letouny, které rok nebudou k ničemu. Za to by někdo měl nést odpovědnost,“ uvedl Hamáček v Ozvěnách dne.

Věra Pfeifferová, Kateřina Causidisová, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme