Vondra: Švédská nabídka gripenů je lepší o 10 procent, platí do jara 2013

O deset procent nižší cenu než v létě nabídli Švédové české vládě za pronájem nadzvukových stíhaček JAS 39-Gripen. Po jednání Bezpečnostní rady státu to řekl odstupující ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Na verdikt má vláda několik měsíců, švédská nabídka je platná do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun JAS-39 Gripen | Foto: Vít Šimánek | Zdroj: ČTK

Smlouva na pronájem gripenů vyprší na konci roku 2014. Česká vláda už deklarovala úmysl i nadále zajišťovat ochranu vzdušného prostoru vlastními prostředky.

"Stíhací letectvo je a bude pevnou součástí armády ČR. Je to jeden ze základních znaků státní suverenity," zopakoval dnes ministr Vondra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Má mít Česko vlastní nadzvukové stíhačky? V Ozvěnách dne mluvili k tématu velvyslanec při NATO Jiří Šedivý, stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček a předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z ODS

Současnou švédskou nabídku označil za jednoznačný pokrok. Konkrétní čísla Vondra nechtěl říct s ohledem na pokračující vyjednávání, podle informací z ministerstva obrany jsou ale na stole tři možnosti: prodloužení pronájmu gripenů o tři, pět a deset let.

První varianta přitom má být překlenovací, aby mělo Česko dost času na přípravu nového tendru, do kterého by se přihlásili i další výrobci.

O dalším postupu rozhodne vláda Petra Nečase (ODS). Vondra by považoval za rozumné, aby se konkrétní podmínky projednaly i se zástupci opozice.

„Je ve hře i střednědobá varianta a koneckonců i ta úplně krátkodobá, překlenovací varianta přesahuje horizont této vlády, tak si myslím, že je korektní to probrat i s opozicí,“ dodal Vondra.

Stíhačky podle řady vojenských expertů i samotných letců Česko potřebuje, v současnosti hlídají třeba i vzdušný prostor Pobaltí. Kritici naopak namítají, že jde o drahý luxus. Vlastní stroje totiž nemají ani někteří další členové NATO.

Česko si pronajalo 14 švédských stíhaček JAS-39 Gripen za vlády Vladimíra Špidly (ČSSD) v roce 2004. Během deseti let zaplatí za pronájem celkem 19,6 miliardy korun. Stíhačky tohoto typu má v současnosti v pronájmu kromě Česka ještě Maďarsko a Thajsko. Armády dvou států je pak přímo vlastní - Jihoafrická republika nakoupila celkem 26 kusů, Švédsko si původně objednalo přes 200 kusů, ale své nároky postupně redukuje asi na polovinu.

K zastáncům názoru, že Česko se bez vlastních nadzvukových letounů neobejde, patří například i český velvyslanec při NATO Jiří Šedivý.

„Velmi teoreticky si lze představit cokoliv, ale prakticky by to bylo velice obtížné, protože přece jenom jsme země střední velikosti a znamenalo by to nutnost pokrytí ze strany spojenců. A v tomto ohledu by to asi bylo technicky, vojensky ale i finančně poměrně náročné,“ řekl Šedivý ve vysílání Radiožurnálu.

Stínový ministr obrany za ČSSD Jan Hamáček míní, že prodloužení pronájmu gripenů je pro Česko nejlepší variantou.

„Ukázalo se za posledních deset let, že to je model funkční, vojáci jsou velmi spokojeni a říkají, že v porovnání s některými jinými státy, které mají jiné typy letadel, fungování servisu a podpory ze strany výrobce je nesrovnatelně lepší než u jiných strojů,“ připomněl Hamáček.

Předseda sněmovního výboru pro obranu Jan Vidím z ODS by se přikláněl k takzvané nulové variantě, tedy že by Česko nemělo vlastní nadzvukové stíhačky, v tuto chvíli nicméně považuje za správné, že se vláda snaží vyjednat lepší podmínky pronájmu gripenů.

„Určitě by bylo pro ekonomiku země vhodné, abychom platili zkrátka méně. Fakt je ten, že letadla mají už něco nalétáno, že to nejsou žádné nové kusy a že je nezbytné, aby ministerstvo obrany vyjednalo pronájem, pokud na něm trvá, výhodnější,“ podotkl Vidím.

Petr Medek, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme