Vondra: Základnu za zrušení amerických víz?

Jednání o možném umístění protiraketové základny USA v České republice by se mělo spojit s americkým vízovým režimem. Na poradě velvyslanců to naznačil nový ministr zahraničních věcí Alexandr Vondra. Kvůli horkému tématu se nový ministr dostal v minulých dnech do sporu s bývalým premiérem a šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem. Oba politici se kvůli svým postojům navzájem ostře kritizovali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alexandr Vondra | Zdroj: ČTK

Sociální demokracie nechce, aby v Česku vznikla protiraketová základna Spojených států, a šéf ČSSD to také už oznámil americkému velvyslanci. Podle nového ministra zahraničních věcí Alexandra Vondry tak Jiří Paroubek ohrozil dlouhodobou linii české zahraniční a bezpečnostní politiky.

A dnes Vondra naznačil, že za možnost umístění základny u nás by od Spojených států očekával změny ve vízové politice: "Že se odstraní některé zjevné nespravedlnosti ve vzájemných vztazích, kupříkladu otázka vízového režimu."

S tím nesouhlasí Lubomír Zaorálek, který je ve stínové vládě ČSSD ministrem zahraničí. Podle něj by se problematika víz a základny spojovat neměla. "My jim základnu a oni nám zruší vízový režim, to je pro mě také nepochopitelné."

Zaorálek také pochybuje o efektivitě protiraketového systému. Na řadu otázek podle něj stále ještě neznáme odpovědi, a proto bychom neměli jednat ukvapeně.

O případném vybudování základny v Česku bude zítra jednat náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar s americkým protějškem Markem Pekalou.

Marika Táborská, Lucie Husárová 1 Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme