Vondra zůstává ve vládě, podpořila ho výkonná rada ODS

Ministr obrany Alexandr Vondra uhájil post ve vládě. Postavila se za něj výkonná rada ODS, která zároveň odmítla pokusy jiných politických stran zasahovat do vnitřních záležitostí strany. Vondra čelí výzvám k odstoupení kvůli údajně předražené zakázce pro firmu ProMoPro během českého předsednictví Evropské unii.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas, Miroslava Němcová a Alexandr Vondra po jednání výkonné rady ODS | Zdroj: ČTK

Vondrův odchod si přála opozice i koaliční partneři ODS. Podle TOP 09 a Věcí veřejných Vondra nenaplnil dohodu z jednání K9 a nepřijal dostatečně politickou odpovědnost za kauzu, proto by měl rezignovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Nejnovější vývoj v kauze ministra obrany Alexandra Vondry shrnuje reportérka Věra Masopustová

Za setrvání Vondry ve vládě se ale postavila výkonná rada ODS. Předseda strany a premiér Petr Nečas řekl, že za celé jednání rady nezazněla žádná výzva k rezignaci ministra obrany.

„S prací Alexandra Vondry jako ministra obrany jsme spokojeni, tuto svou práci dělá dobře. V tuto chvíli běží vyšetřování orgánů činných v trestním řízení v této kauze a do tohoto řízení by nemělo být zasahováno politicky,“ uvedl Nečas.

Dodal, že kauza ProMoPro je záležitostí, které dostihla Alexandra Vondru z minulosti, a ministr se podle něj ničeho špatného nedopustil.

Vondra je podle svých slov rád, že dostal důvěru k pokračování v práci na ministerstvu obrany. „Jsme demokratická strana, čili já jsem musel počítat úplně se vším. Myslím, že je důležité, že mám důvěru jako ministr obrany a můžu pokračovat v krocích, které se snažím dělat. Nemáme dneska jinou možnost,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Ozvěnách dne mluvili ke kauze ministra Vondry první místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nicméně Radiožurnálu řekla, že pozice Vondry jako člena vlády teď může být oslabená.

„Vždycky, když je takový soustředěný atak, tak destabilizuje pozici toho člověka ve vládním týmu a otřese i vládním týmem samotným, to není třeba zastírat. Ale nikdo nepochybuje o tom, jak si počíná ministr Vondra ve svém resortu a ani nikdo z koaličních partnerů to nezpochybňuje,“ uvedla Němcová.

Výkonná rada ODS přijala jako jeden z bodů svého dnešního usnesení, že odmítá jakékoliv pokusy politických subjektů zasahovat do vnitřních záležitostí ODS. Pro tento bod podle Nečase hlasovala výkonná rada nejen rukama, ale s nadsázkou řečeno prý i nohama.

Alexandr Vondra (ODS) a Miroslav Kalousek (TOP O9) při jednání sněmovny | Foto: ČTK

Premiér nijak nepopírá pnutí v koaliční vládě, ale jak zdůraznil, ODS nekádruje ministry jiných stran a počítá s tím, že ani jejich ministři nebudou kádrováni.

„Kdybych standardy věrohodnosti, které požadují někteří představitelé TOP 09, abych jakýmsi způsobem uplatnil vůči Alexandru Vondrovi, měl uplatnit vůči některým členům vlády za TOP 09, tak by se členy vlády mohli stát jen velmi stěží,“ poznamenal Nečas.

TOP 09 vládu bořit nechce, Vondrovi dál nedůvěřuje

Ministr financí a místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který po rezignaci ministra obrany volal nejsilněji, dal jasně najevo, že jeho strana nebude vládu kvůli Vondrově kauze bořit. Zopakoval ale, že Vondra u TOP 09 důvěru nemá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Stanoviska svých stran ke kauze ministra Vondry vysvětlovali ve Stalo se dnes ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) a poslanec VV Jaroslav Škárka

„Plnění vládního programu, který jsme slíbili svým voličům a který bez ODS naplnit nemůžeme, je pro nás takovou prioritou, že s ODS budeme pokračovat dál ve vládě. ODS má naší důvěru, pan premiér má naší důvěru, pan ministr nemá naší důvěru,“ reagoval ve vysílání Radiožurnálu na rozhodnutí výkonné rady Kalousek.

"Radost budou mít především zbrojaři. Bude-li pan ministr Vondra u nich poptávat materiál pro armádu stejně, jako poptával tlumočení a ozvučení u firmy ProMoPro, pak se budou mít zbrojaři velmi dobře. Zdůrazňuji tak, že to bude pouze odpovědnost ODS," podotkl místopředseda TOP 09.

Podle ministra dopravy Víta Bárty z Věcí veřejných by jedna strana neměla diktovat jiné, s kým bude vyjednávat. Na druhou stranu ale si Bárta neumí představit, že kabinet bude říkat, že ProMoPro nebyla lumpárna.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhodnutí výkonné rady ODS okomentoval v Ozvěných dne Petr Nováček

"Nedokážu si představit, že by to bylo uzavřené," řekl Bárta. V úterý podle něho budou kauzu opět probírat koaliční špičky po debatě o reformě zdravotnictví.

Podle komentátora Radiožurnálu Petra Nováčka byl tlak na ministra obrany až příliš soustředěný a silný, takže občanské demokraty naopak v podpoře Vondry sjednotil.

„Rozhodně ten mimořádně silný tlak, který TOP 09 vyvinula, semkl ODS dohromady. Tak to v politice bývá. Když pak po čtvrteční mimořádné schůzi sněmovny, kde padala velmi silná slova, TOP 09 přece jenom začala couvat, tak ODS naopak získala dojem, že může výkonná rada rozhodnout tak, jak nakonec rozhodla,“ míní komentátor.

Věra Pfeifferová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme