Vondráček po Vystrčilově oznámení: Musím si vyhodnotit sám, jestli jsem se stal obětí nějaké hry

Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) zopakoval, že při jeho návštěvě u prezidenta byl Miloš Zeman v pořádku a věděl co dělá, když podepsal listinu k svolání sněmovny. Reagoval tak na závěry Ústřední vojenské nemocnice, které citoval šéf Senátu Miloš Vystrčil, že prezident není v současné době schopen vykonávat pracovní povinnosti. V souvislosti s návštěvou u prezidenta také uvedl, že si musí vyhodnotit, zda se stal stal součástí nějaké hry.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radek Vondráček (ANO) | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Shodou okolností rozhovor vznikl v kanceláři Radka Vondráčka bezprostředně poté, co si poslechl tiskovou konferenci šéfa Senátu Miloše Vystrčila. Ten oznámil, že podle Ústřední vojenské nemocnice není prezident Miloš Zeman schopný vykonávat své pracovní povinnosti. 

Vystrčil také řekl, že se stanoviskem k Zemanovu stavu byl už ve středu 13. října ráno informován hradní kancléř Vratislav Mynář, který to dostal i písemně. Přesto o den později zprostředkoval setkání Zemana s Vondráčkem (ANO).

Co na vystoupení předsedy Senátu říkáte?
Zdůrazňoval jsem při každém svém vystoupení, že nejsem oprávněn, schopen ani vzdělán, abych se vyjadřoval ke zdravotnímu stavu pana prezidenta. Popsal jsem poměrně věrně tu schůzku. Něco jiného je vykonávat pracovní povinnosti a něco jiného je provést určitý úkon. Za sebe říkám, že úkon o svolání sněmovny byl v pořádku. Pan prezident věděl, co dělá, komentoval svůj postup a na místě přede mnou podepsal listinu.

‚Zeman není schopen vykonávat pracovní povinnosti.‘ Vystrčil zveřejnil závěry nemocnice

Číst článek

Vaše návštěva u pana Zemana trvala asi šest minut…
Bylo to něco přes pět minut. Jsou z toho i fotografie.

Zveřejní je někdo?
To není na mně, ale předpokládám, že možná jo. Fotil to pan Kruliš. Ale je otázka, co znamená „vykonávat své povinnosti“. Zda je to míněno několik hodin, nebo zda jsem měl pouze štěstí. V každém případě jsem se s panem prezidentem potkal v situaci, kdy se mnou plynule komunikoval.

Nemyslíte, že to mohlo být připravené?
To je to, co nejsem schopný posoudit.

Nemáte pocit, že vás využili?
Použil bych příklad ze Spojených států. Po atentátu na prezidenta Reagana bylo strašně důležité ho navštívit těsně po atentátu. Že byl schopen vykonat nějaký úkon a že tam byl nějaký svědek. Den po atentátu podepsal nějaký zákon.

Prezident nebyl v bezvědomí, řekl Mynář. Předseda Senátu se podle něj chce jen zviditelnit

Číst článek

Ze strany pana Mynáře nebo někoho z kanceláře prezidenta republiky, není to podraz na vás? Když jste se sám vyjádřil ve smyslu, že je schopen vykonávat úřad.
Pozve vás hlava státu a to pozvání buď přijmete, nebo nepřijmete. Já jsem pozvání přijal, s Milošem Zemanem jsem hovořil. Těžko z toho mohu usuzovat prognózu o jeho zdravotním stavu, to snad každý pochopí. Jenom říkám, že ve chvíli, kdy se mnou mluvil, tak naprosto přesně věděl, co dělá. 

Rozhodně se ohrazuji proti tomu, že bych snad lhal, k tomu bych neměl žádný důvod. Jestli jsem se stal součástí nějaké hry, tak to si musím vyhodnotit sám.

A máte pocit, že jste se stal součástí nějaké hry?
To nejsem v tuto chvíli schopný říct.

Martin Štorkán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme