Poslanci odvolali předsedu školského výboru Vondráka, nahradit ho může Berkovcová z ANO

Sněmovna ve středu odvolala na návrh opozičního hnutí ANO nyní nezařazeného poslance Ivo Vondráka ze školského výboru, jemuž předsedal. Návrh podpořila i většina koalice. Vondrák v únoru opustil poslanecký klub ANO a následně i hnutí, které za něho do výboru vyslalo Janu Hanzlíkovou.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 17:57 17. 5. 2023) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ivo Vondrák

Nyní nezařazený poslanec Ivo Vondrák opustil poslanecký klub ANO v únoru | Foto: Adolf Horsinka/MAFRA | Zdroj: Profimedia

Pro Vondrákovo odvolání z výboru hlasovalo 115 ze 138 přítomných poslanců. Vedle zákonodárců opozičních ANO a SPD zvedli pro návrh ruku také poslanci vládních ODS, TOP 09 a Pirátů, část zástupců STAN a jednotlivci z KDU-ČSL.

Dva poslanci ANO později upravili své hlasování do stenoprotokolu, když sdělili, že hlasovali pro návrh, na výsledkové listině ale mají uvedeno, že se hlasování zdrželi.

Bek jako ministr školství je dobrá volba. S ním zůstanou vize vzdělání zachovány, věří poslanec

Číst článek

Vondrákův konec ve školském výboru pravděpodobně otevře prostor k tomu, aby jeho novou předsedkyní mohla být později zvolena stínová ministryně školství ANO Jana Berkovcová. Členkou výboru je od začátku volebního období.

Z dřívějšího vyjádření předsedy poslanců ODS Marka Bendy vyplynulo, že dodání koaličních hlasů pro Vondrákovo odvolání bylo součásti širších dohod s ANO. Poslanci hnutí ustoupili od blokování schvalování sporného zapojení Senátu do volby radních České televize a Českého rozhlasu, které Sněmovna předtím schválila ve čtvrtém dějství finálního kola projednávání.

Vondrák dál hejtmanem

Návrh změn ve sněmovních orgánech byl širší. Sněmovna v souvislosti se zvolením Hanzlíkové do školského výboru projednala také její rezignaci na členství v kontrolním výboru. Do něj za ANO nově zamířil Pavel Růžička.

Vondrák dlouhodobě kritizoval poměry v ANO a v lednové prezidentské volbě nevolil předsedu ANO Andreje Babiše, ale jeho protikandidáta a nově zvoleného prezidenta Petra Pavla. Vondrák zůstává hejtmanem Moravskoslezského kraje. Školský výbor byl jediným výborem, jehož byl ve Sněmovně členem.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme