Vor v zakoně Soghojan dostal za organizování vraždy 22 let vězení

Takzvanému vorovi v zakoně Andraniku Soghojanovi uložil Městský soud v Praze 22 let vězení a trest vyhoštění. Podle obžaloby si měl objednat vraždu arménského podnikatele. Verdikt zatím není pravomocný. Další tři muži byli odsouzeni na 18 let, 13 a půl roku a 12 let vězení.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soudy, jednací síň (ilustrační foto)

Soudy, jednací síň (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Obžaloba viní Soghojana z objednání vraždy arménského podnikatele v roce 2007.

Najatý vrah, podle obžaloby Ukrajinec jménem Timur Treťjakov, se ale dvakrát zmýlil. Nejprve omylem na Václavském náměstí v Praze pobodal jiného muže. Napadenému Arménovi nakonec rychle pomohl lékař a tím mu zachránil život.

O několik dnů později si vrah na svou druhou údajnou oběť počkal na ulici v městské části Vinohrady, ale zaměnil jeden luxusní vůz za druhý a zbraní, kterou dostal od zadavatelů vraždy, omylem zastřelil 25letého řidiče společnosti Sazka. To se stalo jen dva týdny po události na Václavském náměstí. Vrah Treťjakov dostal 22 let vězení.

Soghojan i další obžalovaní od začátku obvinění odmítají. Po vynesení prvního osvobozujícího verdiktu soud Soghojana propustil z vazby.

Přehrát

00:00 / 00:00

O případu mluvil v Ozvěnách dne Radiožurnálu reportér České televize Jiří Hynek.

Pražský městský soud poprvé jednal o tomto případu v roce 2010 a podruhé letos v dubnu. Pokaždé soudce řekl, že trestné činy tak, jak je pospal žalobce, se Soghojanovi a jeho pomocníkům nepodařilo prokázat a proto je musí osvobodit.

Vrchní soud - jako odvolací instance - se ale s rozhodnutím nesmířil a pokaždé případ vrátil zpátky. Ve zprávě bylo dokonce napsáno, že městský soud své názory završuje naprosto nepřijatelným způsobem.

Vrchnímu soudu vadil přístup ke klíčovému svědkovi, kterým byl najatý vrah. Městský soud ho totiž označil za nevěrohodného a jeho výpověď tak neměla žádný dopad. Vrchní soud tak podřízené instanci nakázal, aby se při posuzování viny vora v zakoně řídila důkazy, které svědčí o jeho vině. Dnešní verdikt ale ještě není pravomocný.

Kde Soghojan je, nikdo neví. Podle některých zpráv je v Arménii a organizuje život podsvětí. Advokát Eduard Bruna dnes na chodbě soudu řekl, že neví, kde jeho klient je, ale že se soudy na dálku spolupracuje. Dodal, že je na tom špatně se zdravím, protože na jedno oko nevidí a ve druhém trpí častými záněty. Sám Soghojan požádal o to, aby se líčení konalo v jeho nepřítomnosti.

Vor v zakoně je označení vysoké autority v rámci zločineckých organizací z bývalého SSSR, podobné kmotrovi v rámci italské mafie. Je to zkušený profesionální zločinec, který nespolupracuje s policií. Svou funkci vykonává do smrti.

Adranik Soghojan je jedna z nejvyšších kriminálních autorit ruskojazyčného podsvětí. Působil v několika státech. Policie a zpravodajské služby tvrdí, že už od roku 2001 mají informace o tom, že je to jeden z šéfů podsvětí ruskojazyčné mafie v celé Evropě.

„Proto i řada zpravodajských služeb sledovala jeho zatčení, protože v několika státech Evropy je také snaha získat důkazy. A v podstatě pouze v České republice se podařilo Soghojana dostat před soud a teď, byť nepravomocně, odsoudit,“ říká reportér České televize Jiří Hynek.

Poté, co se v 90. letech odehrál známý zátah v pražské restauraci u Holubů, kdy policie zatkla zhruba 30 ruskojazyčných mafiánů a vyhostila je, se zdálo, že bude v České republice klid. Ale po roce 2001 se Česko opět stalo místem, kde si ruskojazyčné skupiny začaly nejen vyřizovat účty, ale také bojovat o vliv.

„Okolnosti vraždy jsou vlastně bojem o vliv, kdy se Soghojan násilím pokusil podmanit si arménskou komunitu a dokonce si získat vliv i nad čečenskou komunitou. V Čechách ruskojazyčné skupiny dál působí, protože pro ně je to takzvaná zóna klidu, kde mohou v pohodě řídit ostatní složky v celé Evropě,“ dodává Hynek.

Lucie Husárová 1, Veronika Sedláčková, Michaela Vydrová, Eliška Malínská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme