Vozíčkář chce na handbiku jako první objet celou Českou republiku

Celá trasa vozíčkáře Radomíra Krupy z Frýdku-Místku bude dlouhá přes 2 200 kilometrů, chystá se totiž objet celou Českou republiku. Chce být prvním tělesně postiženým člověkem, který něco takového dokáže. Na měsíc dlouhou jízdu vyrazí dnes ve 14 hodin odpoledne z obce Baška na Frýdecko-Místecku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Radomír Krupa před startem cesty kolem České republiky | Foto: Helena Korecká

Pojede na takzvaném handbiku neboli nízké trojkolce ovládané rukama. Tři roky o tom snil nad mapou, trénoval a dnes je to tady.

„Chtěl jsem si uskutečnit nějaký svůj sen. Vrátit se zpátky do přírody, protože jsem kdysi před úrazem dělal horolezectví a pořád mě to táhlo zpátky mezi lidi do hor. Takže jsem hledal způsob, jak se tam nějakým projektem zpátky dostat,“ říká Krupa.

Když si vybíral cestu, věděl, že to musí být co nejblíže ke státní hranici, i když jsou tam i hodně vysoké kopce. Třeba Praděd.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Martina Knitla o cestě vozíčkáře kolem České republiky

„Náročnost jsem si dával takovou, abych jezdil co nejvíce po hřebenech. Bohužel na Sněžku nevede dobrá cesta z české strany, takže Praděd bude takový nejsilnější. Ale třeba i Lysá hora, i když je výjezd o dva kilometry kratší, tak je zase prudší," dodává.

Radomír Krupa si veze všechno s sebou, včetně vozíku. „To je další podmínka projektu, že se mnou nesmí být žádný doprovod. Samozřejmě se může kdokoli přidat, kus cesty se mnou jet, ale nebudu vyžadovat, aby mi někdo pomáhal,“ vysvětluje.

Na kolo si naloží i jídlo, oblečení, spací pytel a nesmí chybět rybářská židle. Cesta Radomíra Krupy vede jen výjimečně po hodně rušných silnicích, přece jen má obavu o svou bezpečnost.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Radomírem Krupou.mp3

„Zatím jsem neměl žádný velký incident, akorát blízké průjezdy aut kolem mě, což ale není úplně příjemné. Navíc jsem téměř u země, 12 cm nad zemí, takže si pomáhám praporky, a když je šero, tak okamžitě zapínám blikačky a ještě mám reflexní pásky na kole, takže si myslím, že pro bezpečnost dělám dost," říká.

Jeho cesta je součástí charitativní akce Kola pro Afriku. Proto musí Radomír Krupa kromě 90 kilometrů denně šetřit síly i na to, aby po trase pomáhal podporovat jednoduchý nápad, poslat do chudých zemí co nejvíce bicyklů.

„Budeme se snažit sehnat co nejvíc peněz tak, abychom mohli odeslat koncem roku kontejner s pěti sty koly do Gambie pro děti."

Svou výpravu by měl skončit 20. srpna na místeckém náměstí ve Frýdku-Místku.

Martin Knitl, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme