Vozíčkáři si mohou na Lipně užívat po celý rok

Šumavský Skiareál Lipno rozjel od letošní sezóny projekt Lipno bez bariér. I když lyžařská sezóna pomalu končí, vozíčkáři si ve zdejší půjčovně stále ještě mohou půjčit monoski a projet se po zdejších bezpečných a přehledných sjezdovkách. Zimou ale projekt Lipno bez bariér nekončí, vozíčkáři si zde mohou užívat i na jaře a vlastně celý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lipenský areál | Foto: Josef Šmejkal

„Lipno mát u výhodu, že má dostatečné vyžití pro volný čas i pro handicapované celoročně. Máme tady velice krásnou a pohodlnou cykloinline stezku, která vede přímo podél břehu. Přímo na té stezce máme půjčovnu kol a inlinů. My jsme v rámci toho projektu pořídili handbiky, tandembiky nebo také vozíky, které se dají jednoduše přimontovat za kolo, takže handicapovaní se tady mohou projet na kole nebo se jen tak svézt,“ řekl Martin Řezáč.

Dodal, že připravují zpřístupnění elektročlunů pro handicapované. Na Lipně jsou vítáni lidé s tělesným, sluchovým, zrakovým, ale i mentálním handicapem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Skalické o Lipně bez bariér ve Večerním Radiožurnálu.mp3

Místní dělají podle Martina Řezáče všechno pro to, aby jim zajistili co nejlepší podmínky. Pro letošní letní sezónu chystají například přestavbu apartmánů v Chatě Lanovka na bezbariérové. Jinde v okolí Lipenské přehrady se ale vozíčkáři mohou ubytovat bez problémů už teď.

Okolí Lipenské přehrady disponuje důmyslnou sítí cyklostezek. Člověk s omezenou možností pohybu tak může vyrazit na delší výlet na vozíku. Další možností je půjčit si handbike a samostatně objet celé Lipenské jezero, což představuje zhruba devadesát kilometrů.

„Největší specialitou, která je určena hlavně pro rodiny s dětmi, je úsek z Frymburku do Lipna, což je nějakých devět kilometrů. Je to osvětlené a je to příjemné podél vody. Nemáte šanci tam potkat auto, takže je to i bezpečné,“ doplnil Martin Řezáč.

Kromě outdoorových aktivit si zde mohou vozíčkáři i zaplavat. Bezbariérový přístup do bazénu v Lipně nad Vltavou je samozřejmostí už pár let.


Zvětšit mapu

Andrea Skalická, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme