Vrabel neuspěl s námitkou na podjatost soudce, který mu uložil podmínku za šíření poplašné zprávy

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel neuspěl s námitkou podjatosti proti soudci, jenž rozhodoval v jeho kauze šíření poplašné zprávy. České televizi to sdělila mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 1 Eva Švíglerová. O Vrabelově odvolání proti čtyřměsíčnímu podmíněnému trestu, který dostal za tvrzení o českých plánech použít jaderné zbraně proti Rusku, bude nyní rozhodovat pražský městský soud.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Aktivista dezinformační scény Ladislav Vrabel vyzval své příznivce k pochodu na Českou televizi

Pořadatel protivládních demonstrací Ladislav Vrabel neuspěl s námitkou podjatosti proti soudci, jenž rozhodoval v jeho kauze šíření poplašné zprávy | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Ve věci bylo dne 12. září 2023 rozhodnuto, že JUDr. Lukáš Svrček není vyloučen z vykonávání úkonů trestního řízení ve věci obžalovaného Ladislava Vrabela. Spis se v současné chvíli nachází u Městského soudu v Praze,“ uvedla Švíglerová pro Českou televizi. Obvodní soud pro Prahu 1 dostal případ od odvolací instance minulý týden s tím, že před projednáním odvolání je zapotřebí rozhodnout o námitce podjatosti soudce Svrčka.

Ve videu, které na youtube a facebooku viděly tisíce lidí, Vrabel loni v listopadu uvedl, že česká vláda chce útočit na Ruskou federaci jadernými hlavicemi. Ruská strana pak bude podle Vrabela útok opětovat a nukleární zbraně pošle na ČR. Kategoricky prohlášená nepravdivá informace mohla podle obžaloby vyvolat poplach u lidí, kteří muže sledují na sociálních sítích.

Aktivista Vrabel znovu dostal podmíněný trest. ‚To rozhodnutí je absurdní,‘ tvrdí jeho obhájce

Číst článek

Prvoinstanční soud se kauzou zabýval už dvakrát. Poprvé potrestal Vrabela čtyřměsíční podmínkou v dubnu. Odvolací senát však následně soudci uložil lépe prokázat, že je Vrabelův výrok opravdu nepravdivý, že muž nejednal z nedbalosti a že bylo jeho jednání opravdu natolik škodlivé, aby mohl být odsouzen za trestný čin.

Při druhém verdiktu letos v srpnu ponechal soudce Vrabelovi stejný trest. Podle něj je výrok o tom, že chce Česko prakticky začít třetí světovou válku, očividný nesmysl. Kvůli námitkám odvolacího senátu však položil dotazy na Úřad vlády a ministerstvo obrany, zda měla ČR v plánu na Rusko útočit jadernými zbraněmi. Vrabel podle Svrčka jednal bezpochyby úmyslně. Potřeboval získat posluchače, šokovat je a vyvolat rozruch. Vrabel trvá na své nevině.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme