Vrácení majetku církvím budou mít na starost hlavně katastrální úřady

Zástupci církví v poledne podepíšou smlouvy o finančním vyrovnání se státem. O vrácení majetku ale mohou církve žádat už od 1. ledna. Rychlý a bezproblémový průběh církevních restitucí by měly zajistit především katastrální úřady.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mariánský sad v Malých Svatoňovicích | Foto: Noemi Fingerlandová

Místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Štencl v Ranním interview Radiožurnálu potvrdil, že úřad zatím stíhá všechny žádosti zpracovat.

„Za leden to bylo necelých tisíc žádostí. To číslo není nijak vysoké, je to průměrně ani ne deset žádostí na jedno naše pracoviště, ale jistě je to dáno hlavně tím, že v průběhu ledna se ještě všechny zainteresované strany domlouvaly na co nejefektivnějším postupu vyřizování v souladu se zákonem. Od ředitelů katastrálních úřadů mám zprávy, že v únoru již byl ze strany církví zájem o informace mnohem vyšší.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Ranního Interview Radiožurnálu byl místopředseda Českého úřadu zeměměřičského a katastrálního Karel Štencl

Dodal, že v rámci příprav na množství žádostí byli zaškoleni nejen zaměstnanci úřadu, ale i zástupci církví a také pracovníci Státního pozemkového úřadu a Lesů České republiky.

K urychlení celého procesu by měla přispět i speciální internetová aplikace, která umožní církvím jejich majetek dohledat.

„V této aplikaci mají k dispozici všechny zúčastněné strany už naskenované podklady pro získání informací o tom, o který majetek by vůbec mohlo být žádáno, a jsou tam k dispozici jak platné katastrální mapy, tak spolu s nimi i historické mapy, ve kterých jsou původní pozemky zobrazeny,“ vysvětlil Štencl.

Premiér podepíše smlouvy o vyrovnání s církvemi. Zřejmě nepůjdou zrušit

Číst článek

Smlouvy o finančním vyrovnání se státem podepíšou zástupci 16 církví. Jedinou náboženskou společností, která peníze zatím odmítla, je Bratrská jednota baptistů. Církve od státu dostanou v rámci vyrovnání nemovitý majetek v hodnotě zhruba 75 miliard korun. Během 30 let jim bude také vyplaceno celkem 59 miliard korun navýšených o inflaci.

Dlouho neřešené církevní restituce byly podle starostů neštěstím

Číst článek

Církevní restituce | Foto: ČTK

Věra Pfeifferová, Eva Rajlichová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme