Vrátí se policisté na fotbalové stadiony?

Vrátit policisty na fotbalové stadiony chce Česká strana sociálně demokratická. Měla by se kvůli tomu dnes sejít mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Hned v prvních jarních zápasech, které se hrály bez asistence policie, totiž došlo k výtržnostem. ČSSD svůj návrh nazvala "Selhání ministra vnitra při zajištění ochrany životů, zdraví a majetku občanů". Příslušný ministr Ivan Langer oponuje, že nechce ustupovat fotbalovým chuligánům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion - EURO 2008 | Foto: www.uefa.com

Spor se vede o to, jestli je fotbalové utkání privátní akcí nebo věcí veřejnou. Současné právo předpokládá, že jde o soukromé podnikání, a pokud pořadatelé nezajistí klid, budou se muset obejít bez diváků. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ale není možné riskovat zdraví lidí a majetek.

Paroubek, který bude ve sněmovně prosazovat návrat předcházejících pravidel, prohlašuje, že fotbalová utkání jsou bez přítomnosti policie nebezpečná: ?Problém zákonné normy, kterou prosadil ministr Langer je, že policisté mohou zasahovat až tehdy, když se to pere. Když jsou rozprášení pořadatelé - a to samozřejmě může dojít k velkým škodám i na straně policie."

Ministr vnitra Ivan Langer k tomu říká, že nemíní ustupovat fotbalovým chuligánům: "Nový koncept, se kterým jsme přišli, je přesně tím návrhem, jak se s tímto negativním fenoménem vypořádat, protože jasně stanovuje povinnosti a pravidla pro všechny zúčastněné. V tomto smyslu považuji návrh Jiřího Paroubka považuji za zbrklý a neuvážený."

Za násilí na fotbalových stadionech by také měly padat přísnější tresty. První výtržník z řad fanoušků ostravského Baníku tak půjde na čtyři měsíce do vězení. Další mají zakázaný vstup na fotbalové stadiony a povinnost vykonat veřejně prospěšné práce.

Jednání Poslanecké sněmovny k fotbalu ale vůbec nemusí začít. Na začátku každé schůze totiž musí zákonodárci souhlasit s navrženým programem.

O fotbalovém násilí mluvil host Ranního interview Radiožurnálu bezpečnostní expert Českomoravského fotbalového svazu Miroslav Platil. Poslechněte si ho v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
ČSSD chce, aby se na fotbalové stadiony vrátila policie
Ostravští fanoušci řádili v Brně
Ochranka nezvládla fotbalový zápas v Brně, musela zasáhnout policie
Polská vláda chce povolit pivo na fotbalových stadionech
Krakovští restauratéři teskní za rozdováděnými britskými turisty
Evropská komise a UEFA připravily televizní spot proti rasismu na stadionech
Fanoušci pokazili začátek třetí fotbalové ligy v Německu
Evropská komise se snaží Bílou knihou vymýtit ze sportu nešvary

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme