Vrátí se policisté na fotbalové stadiony?

Vrátit policisty na fotbalové stadiony chce Česká strana sociálně demokratická. Měla by se kvůli tomu dnes sejít mimořádná schůze Poslanecké sněmovny. Hned v prvních jarních zápasech, které se hrály bez asistence policie, totiž došlo k výtržnostem. ČSSD svůj návrh nazvala "Selhání ministra vnitra při zajištění ochrany životů, zdraví a majetku občanů". Příslušný ministr Ivan Langer oponuje, že nechce ustupovat fotbalovým chuligánům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotbalový stadion - EURO 2008

Fotbalový stadion - EURO 2008 | Foto: www.uefa.com

Spor se vede o to, jestli je fotbalové utkání privátní akcí nebo věcí veřejnou. Současné právo předpokládá, že jde o soukromé podnikání, a pokud pořadatelé nezajistí klid, budou se muset obejít bez diváků. Podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka ale není možné riskovat zdraví lidí a majetek.

Paroubek, který bude ve sněmovně prosazovat návrat předcházejících pravidel, prohlašuje, že fotbalová utkání jsou bez přítomnosti policie nebezpečná: ?Problém zákonné normy, kterou prosadil ministr Langer je, že policisté mohou zasahovat až tehdy, když se to pere. Když jsou rozprášení pořadatelé - a to samozřejmě může dojít k velkým škodám i na straně policie."

Ministr vnitra Ivan Langer k tomu říká, že nemíní ustupovat fotbalovým chuligánům: "Nový koncept, se kterým jsme přišli, je přesně tím návrhem, jak se s tímto negativním fenoménem vypořádat, protože jasně stanovuje povinnosti a pravidla pro všechny zúčastněné. V tomto smyslu považuji návrh Jiřího Paroubka považuji za zbrklý a neuvážený."

Za násilí na fotbalových stadionech by také měly padat přísnější tresty. První výtržník z řad fanoušků ostravského Baníku tak půjde na čtyři měsíce do vězení. Další mají zakázaný vstup na fotbalové stadiony a povinnost vykonat veřejně prospěšné práce.

Jednání Poslanecké sněmovny k fotbalu ale vůbec nemusí začít. Na začátku každé schůze totiž musí zákonodárci souhlasit s navrženým programem.

O fotbalovém násilí mluvil host Ranního interview Radiožurnálu bezpečnostní expert Českomoravského fotbalového svazu Miroslav Platil. Poslechněte si ho v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
ČSSD chce, aby se na fotbalové stadiony vrátila policie
Ostravští fanoušci řádili v Brně
Ochranka nezvládla fotbalový zápas v Brně, musela zasáhnout policie
Polská vláda chce povolit pivo na fotbalových stadionech
Krakovští restauratéři teskní za rozdováděnými britskými turisty
Evropská komise a UEFA připravily televizní spot proti rasismu na stadionech
Fanoušci pokazili začátek třetí fotbalové ligy v Německu
Evropská komise se snaží Bílou knihou vymýtit ze sportu nešvary

Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme