Vrátí se státní dotace na školní mléko?

Ministerstvo zemědělství, nově řízené Jakubem Šebestou, chce znovu zavést státní dotace na školní mléko. Program školního mléka je teď dotovaný pouze z prostředků Evropské unie, a to osmi až patnácti procenty z ceny výrobku. Podle nového návrhu bude ministerstvo zemědělství přispívat na cenu výrobku až ze třiceti procent. Dotace na mléko a mléčné výrobky pro školáky loni v srpnu zrušila koaliční vláda premiéra Mirka Topolánka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

mléko

mléko | Foto: Marián Vojtek

Cílem návratu státních dotací má být lepší přístup českých žáků k mléčným výrobkům. V Ranním interview Radiožurnálu to řekl ministr zemědělství Jakub Šebesta. "Efekt možná bude až za několik let, ale jedná se o to, aby mladé generace žáků došly k návykům zdravé výživy. Děláme maximum pro to, abychom mohli zavést tento program od začátku školního roku, od září."

Ministr zemědělství Jakub Šebesta dodal. "Předpokládáme, že by to mělo stát asi šedesát miliónů korun. Tyto peníze budeme hledat v rozpočtu zemědělství. Pokud by se nám to podařilo, tak vyplácení dotací by bylo až v roce 2010. V porovnání s rozpočtovým rámcem se nejedná o významně vysokou částku."

Celé Ranní interview Radiožurnálu s ministrem zemědělství Jakubem Šebestou si poslechněte v RÁDIU NA PŘÁNÍ.

Prezident Agrární komory Jan Veleba obnovení státních dotací na školní mléko vítá: "Byli jsme jedinou zemí Evropské unie, která nepodporovala program školního mléka. Odborníci uvádějí, že zrušením podpory školního mléka padesát procent škol přestalo mléko odebírat. A místo mléka se tam objevily automaty na Coca-colu. Je to krok, bez kterého nelze pěstovat spotřebitelské návyky, bez kterého nelze pomýšlet na vysokou spotřebu domácích mléčných výrobků."

Mléko a jeho cena je horkým tématem také v sousedním Německu. Přečtěte si: Pětice německých farmářek ukončila protestní hladovku kvůli cenám mléka.

Přečtěte si také:
Zemědělci protestovali proti propadu výkupních cen mléka
Producenti mléka se další pomoci od EU zatím nedočkají
Poslanecká sněmovna schválila víc peněz pro zemědělce
Tisíce zemědělců protestovaly v Praze proti dotační politice Evropské unie
Zisk českých zemědělců meziročně klesl téměř o třetinu

Zbyněk Zykmund, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme