‚Je to absolutně nepřijatelné.‘ Babiš ostře kritizoval hradního kancléře Mynáře, vyzval ho k rezignaci

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš vyzval Vratislava Mynáře k rezignaci na funkci vedoucího prezidentovy kanceláře. Řekl to v úterý serveru iDnes.cz. Pokud by tak hradní kancléř neučinil, odvolal by ho Babiš po případné aktivaci článku 66 Ústavy, kdy by předseda vlády získal část prezidentových pravomocí. Na to by měl podle ústavních právníků právo.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 11:53 19. 10. 2021) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš po schůzce v Lánech.

Premiér Andrej Babiš | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Celá ta situace, která tu vznikla, je neadekvátní a nepřijatelná aktivita kancléře Mynáře, proto by bylo nejlepší, kdyby okamžitě rezignoval ze své funkce. To, co předvedl, je absolutně nepřijatelné,“ uvedl premiér Andrej Babiš pro server iDnes.cz a na svém twitteru.

Trestné činy proti republice? Policie zahajuje šetření kvůli informacím o prezidentovi ze Senátu

Číst článek

Předseda vlády pak pro Českou televizi připustil, že nyní kancléře odvolat nemůže. Pokud by ale Mynář nerezignoval, odvolal by ho Babiš podle serveru po aktivaci článku 66 Ústavy sám. Mynářova rezignace by ale nyní podle Babiše celou situaci zklidnila.

A co Babišovi na Mynářovi nejvíce vadí? „Ty jeho tiskové konference, kde nikdo nepochopil, proč je dělá, a ty další aktivity jsou nepřijatelné,“ uvedl premiér.

Článek 66

Podle ústavního právníka Jana Wintra by na Mynářovo odvolání měl po aktivací článku 66 Ústavy předseda vlády skutečně právo.

„Pokud jde o jmenování a odvolávání vedoucího Kanceláře prezidenta republiky, tak je to pravomoc, která přísluší prezidentovi ze zákona. Je to potom jedna z pravomocí, která přechází na premiéra. A potom je věcí premiéra, jestli si vedoucího kanceláře prezidenta nechá, nebo jestli ho vymění,“ popsal pro Radiožurnál Wintr.

O článku 66 Ústavy

Článek 66 Ústavy řeší situaci, kdy se země ocitne bez prezidenta či prezident není schopen vykonávat úřad a usnesou se na tom obě komory Parlamentu. Pro by v každé z komor musela být nadpoloviční většina přítomných poslanců a nadpoloviční většina přítomných senátorů. Část pravomocí hlavy státu by si pak rozdělil premiér a předseda sněmovny.

Také podle ústavního právníka Aleše Gerlocha by tato pravomoc dočasně přešla na předsedu vlády.

S Mynářovým odvoláním by souhlasil rovněž předseda ODS Petr Fiala, který je zároveň kandidátem koalic Spolu a PirSTAN na premiéra.

„Kancléř Mynář by si měl uvědomit neudržitelnost současné situace a ze své funkce odejít. Pokud tak neučiní a vstoupí v platnost článek 66, měl by premiér – ať už současný, nebo budoucí – kancléře odvolat,“ uvedl na svém twitteru.

Vondráčkova role

Mynář podle zprávy nemocnice, ze které v pondělí citoval předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS, věděl od minulé středy, že prezident teď není schopen vykonávat pracovní povinnosti. Přesto o den později dovolil návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka z ANO. Také kvůli tomu Babiš Mynáře zkritizoval.

‚Chystám se mu zavolat.‘ Vondráček chce mluvit s Mynářem ohledně návštěvy Zemana v nemocnici

Číst článek

„Jeho vystupování zapříčinilo situaci, kterou tady máme. Pokud věděl, jak píše Ústřední vojenská nemocnice, že pan prezident v tuto chvíli nemůže funkci vykonávat, tak tam neměl zvát pana Vondráčka a organizovat tiskovou konferenci, kde nic neřekl. Vyvolává to obavy, že hraje nějakou podivnou hru. Měl by okamžitě skončit,“ uvedl ještě v úterý pro Českou televizi předseda vlády.

Ještě v neděli premiér uvedl, že nechápe, proč chce předseda Senátu od ošetřujícího lékaře prezidenta znát prognózu. „Pan prezident v této chvíli nehraje žádnou roli. Proč Senát chce nějakou zprávu? Proč někdo potřebuje okamžitě vědět, jaký je zdravotní stav pana prezidenta? Bylo by dobré, aby tyhle nechutnosti skončily,“ prohlásil Babiš.

Nyní Babiš řekl, že Vondráček neměl na schůzku vůbec chodit. Právě návštěva prezidenta v nemocnici a jeho následné vyjadřování můžou Vondráčka připravit o post ve vedení sněmovny.

Podle šéfa hnutí ANO by se o funkci ve vedení dolní komory Parlamentu neměl ucházet. „Já to osobně hnutí nedoporučím. Pokud se stal obětí nějaké hry pana kancléře, tak je to jeho problém. Ale pochybil. Neměl tam chodit," řekl v úterním rozhovoru pro Radiožurnál.

Ministryně financí a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová přitom ještě minulý pátek pro Radiožurnál označila Vondráčka za nejpřirozenějšího kandidáta do vedení sněmovny, na kterém se poslanci hnutí jednomyslně shodli.

Hrad pondělní informace Senátu ani kritiku premiéra Andreje Babiše zatím nekomentoval.

ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme