Kauza kancléře Mynáře míří k nejvyššímu žalobci Střížovi. Ve hře je vrácení dotace na penzion

Dotační úřad ROP Střední Morava našel cestu, jak ještě získat zpět šestimilionovou dotaci na penzion v Osvětimanech od firmy Clever Management hradního kancléře Vratislava Mynáře. Vedoucí odboru veřejné kontroly Dana Koplíková serveru iROZHLAS.cz potvrdila, že úřad předal Nejvyššímu státnímu zastupitelství návrh, aby kvůli vrácení dotace podal správní žalobu k soudu.

Praha (Aktualizováno: 20:12 8. 9. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Yan Renelt / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Z právní analýzy vyplynulo podání správní žaloby z důvodu závažného veřejného zájmu ve věci rozhodnutí ministerstva financí, a to nejvyššímu státnímu zástupci,“ uvedla pro server iROZHLAS.cz Dana Koplíková, která vede odbor kontroly ROP Střední Morava.

Právě její odbor dával dohromady od roku 2020 všechny podklady k vymáhání šesti milionů dotace na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Verdikt dotačního úřadu však v polovině června zvrátilo ministerstvo financí pod vedením Aleny Schillerové (za ANO). To rozhodlo, že firma Clever Management hradního kancléře Vratislava Mynáře nemusí peníze vracet.

Proč Mynářova firma nemusí vracet dotaci na penzion? Podle ministerstva chyboval dotační úřad

Číst článek

Svůj verdikt považoval resort za finální. Dotační úřad si i tak nechal v uplynulých týdnech zadat právní analýzu, jak upozornil server Seznam Zprávy. Právě ta měla úřadu ukázat možnosti, jak šest milionů od kancléřovy firmy znovu vymáhat.

„Je to jediná možná obrana, kterou můžeme udělat. Tu jsme udělali, správní žalobu pan předseda (Lubomír Traub, pozn. red.) podepsal a byla odeslána,“ uvedla nyní pro server iROZHLAS.cz Koplíková.

„Z právní analýzy nám vyplynulo, že odvolat se nelze, ale jedině nejvyšší státní zástupce to může dát soudu z toho důvodu, že byl porušen veřejný zájem. Takže jsme to už poslali a uvidíme (...) teď je to na nejvyšším státním zástupci, zda tu správní žalobu podá, nebo nepodá,“ doplnila šéfka odboru kontroly s tím, že úřad žalobu odeslal na nejvyšší státní zastupitelství na konci srpna.

Mynář pro Českou televizi uvedl, že neexistují žádné důvody pro podání správní žaloby. „V dané věci bylo vydáno standardní a řádně odůvodněné rozhodnutí ministerstva financí, které navíc odpovídá i původním závěrům ROP Střední Morava,“ sdělil Mynář. Prezidentův kancléř tvrdí, že úřad ROP chce pouze zakrýt svoje pochybení.

Reakce Vratislava Mynáře

Vážená paní redaktorko, správní žalobu může podat pouze nejvyšší státní zástupce, shledá-li závažný veřejný zájem.

Závažný veřejný zájem nelze ztotožnit se zájmem na zákonnosti rozhodovaní. Musí jít o zcela výjmečný a excesivní případ. V dané věci bylo vydáno standardní a řádně odůvodněné rozhodnutí Ministerstva financí, které navíc odpovídá i původním závěrům ROP Střední Morava.

Rozhodnutí není výjmečné ani částkou stanovené sankce a týká se věci více než 13 let staré. Z veřejně dostupných informací neplyne, že by nejvyšší státní zástupce v obdobné věci kdykoliv shledal závažný veřejný zájem. Celá věc působí jako snaha ROP zakrýt vlastní pochybení na můj účet. Důvody pro podání správní žaloby neexistují. Žádám Vás tímto v souladu se zachováním objektivity a přiměřeného prostoru na odpověď o publikaci mé odpovědi v plném rozsahu a bez redakčního zkrácení.

Stříž: Posoudíme to

Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž v úterý serveru iROZHLAS.cz odpověděl, že žalobu podá, pokud budou splněny všechny formální požadavky. „Já o tom nevím, protože od prvního září jsem měl pár dnů dovolené. I kdybych o tom věděl, tak samozřejmě to podání musí nejdříve přezkoumat a posoudit náš odbor,“ uvedl.

„Oni zřejmě shledali, že je veřejný zájem na tom, aby správní žaloba byla podána, to znamená, my přezkoumáme její argumentaci, posoudíme to, zda jsou splněny podmínky jak formální, tak věcné pro posouzení veřejného zájmu a podání žaloby. A pokud ano, tak tu žalobu podáme,“ doplnil.

Mynářova firma nemusí vracet dotaci na penzion v Osvětimanech. Podle kancléře postupovali dle pravidel

Číst článek

Dotační úřad s verdiktem resortu financí nesouhlasil od samého začátku, protože podle Koplíkové existovaly v případu důkazy černé na bílém, že kancléřova společnost dotaci získat neměla. „S rozhodnutím nesouhlasíme, protože ministerstvo financí se nevypořádalo s tím, že (...) on by procesem hodnocení neprošel,“ uvedla Koplíková.

K verdiktu byl kritický také právník Transparency International Jan Dupák. „Rozhodnutí je děravé. Z nejasného důvodu odpustilo příjemci dotace zatajení podstatných informací v žádosti o dotaci nebo prokázané porušení rozpočtové kázně v předcházející dotaci od ministerstva školství,“ nastínil už dříve.

Způsob, jakým se ministerstvo s případem vypořádalo, by podle Dupáka dokázal „legitimizovat v podstatě jakoukoliv snahu o zneužití dotace“. Resort podle něj přenesl veškerou odpovědnost na dotační úřad. „Kancléři Mynářovi tak stačil primitivní trik s převodem majetku na jinou právnickou osobu,“ doplnil právník.

Podle Mynáře ministerstvo potvrdilo, že jeho společnost postupovala v souladu se zákonem. „Rozhodnutí ministerstva financí potvrdilo to, co od počátku konzistentně tvrdím, tedy že Clever Management i všechny osoby, které se podílely na podání žádosti, postupovaly v souladu se zákonem a dotačními pravidly,“ napsal Mynář pro iROZHLAS.cz. 

Vysvětlení, proč resort k takovému závěru dospěl, ale s ohledem na mlčenlivost nezveřejnil. „Vzhledem k tomu, že na uvedené rozhodnutí se vztahuje mlčenlivost podle daňového řádu, nemůže ministerstvo financí v této věci poskytnout žádné bližší informace,“ napsal pro iROZHLAS.cz k rozhodnutí ministerstva Zdeněk Vojtěch, mluvčí resortu.

ČASOVÁ OSA

  • listopad 2009: firma Clever Management žádá o dotaci
  • červen 2011: ROP Střední Morava udělil firmě dotaci 5 994 108 korun
  • duben 2019: dotační úřad zahájil veřejnosprávní kontrolu
  • jaro 2019: organizace Transparency International kvůli údajnému podvodu s dotacemi podává trestní oznámení
  • březen 2020: Radiožurnál informuje, že by firma měla dotaci vrátit
  • únor 2021: policie zahájila trestní stíhání Mynáře a firmy Clever Management
  • březen 2021: státní zástupce zastavil stíhání Mynářovy firmy Clever Management
  • červen 2021: státní zástupce zamítl stížnost Mynáře proti obvinění, jeho trestní stíhání pokračuje
  • červen 2021: ministerstvo financí rozhodlo, že firma Clever Management nemusí vracet dotaci

Zdislava Pokorná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme