Soudce Kratochvíl odmítl Mynářovo nařčení z podjatosti. ‚S poslancem Hovorkou nejsem v kontaktu‘, řekl

Soudce pražského městského soudu Jan Kratochvíl se necítí podjatý se vůči hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi. V reakci na Mynářovu argumentaci řekl, že asistentem poslance Ludvíka Hovorky byl před 11 lety a o jeho pozdějších vyjádřeních na kancléřovu adresu nevěděl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář zpochybnil nezávislost soudce Kratochvíla. | Foto: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Kratochvíl měl společně s dalšími dvěma členy senátu projednat Mynářovu žalobu na Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) ohledně neudělení prověrky, kancléř se ji však v pátek rozhodl stáhnout.

Vratislav Mynář svůj krok zdůvodnil mimo jiné „pochybnostmi, že by o věci mohlo být řádně rozhodnuto“. Zmínil, že Kratochvílův někdejší nadřízený – dnes už bývalý poslanec Ludvík Hovorka (KDU-ČSL) – proti kancléři v roce 2015 vystupoval v souvislosti s prověrkou.

Mynář mohl podat námitku proti podjatosti, upozorňuje šéf pražského městského soudu

Číst článek

„Subjektivně se vůči panu Mynářovi necítím být podjatý. Nikdy jsem se s ním nesetkal, nemám s ním žádné kontakty,“ uvedl soudce.

„Nejsou mi známy ani žádné objektivní okolnosti, které by mohly mou nestrannost zpochybňovat v očích veřejnosti. Asistentem pana Ludvíka Hovorky jsem byl do roku 2008 a od té doby jsem s ním v minimálním kontaktu, viděl jsem ho asi třikrát. A vůbec nevím, že se nějak vyjadřoval k panu Mynářovi,“ dodal.

Nevyužitá námitka

Kancléř mohl v případě pochybností o Kratochvílově nestrannosti vznést námitku podjatosti. Věcí by se pak případně mohl zabývat jiný senát nebo jiný soud. Kancléř však tohoto práva nevyužil, ve spisu podle Kratochvíla žádná námitka podjatosti není.

‚Příběh považujeme za uzavřený.‘ Mynář stahuje žalobu kvůli bezpečnostní prověrce

Číst článek

„Pokud by ta námitka byla vznesena, byla by posouzena v souladu s procesními předpisy a já bych se řídil podle toho,“ podotkl soudce. O námitce by rozhodoval Nejvyšší správní soud. Tomu ovšem Mynář také nevěří kvůli nedávným mediálním vyjádřením bývalého předsedy instituce Josefa Baxy, jak prohlásil v pátek. Baxa tvrdí, že se ho prezident Miloš Zeman snažil ovlivnit ohledně rozhodování o živých kauzách.

Příslušný senát pražského městského soudu, kterému předsedá soudkyně Karla Cháberová, už Mynářovo zpětvzetí žaloby obdržel. „Pondělní jednání tak rušíme a řízení bude zastaveno,“ řekla mluvčí soudu Markéta Puci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme