Kancléř Mynář se začátkem roku dvakrát sešel s ministrem Kněžínkem, jednal s ním o kauze Bartík

Kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář se dvakrát sešel s nyní již exministrem spravedlnosti Janem Kněžínkem (za ANO). Jednat spolu měli mimo jiné o prezidentově stížnosti pro porušení zákona ve sporu s bývalým zastupitelem Brna Svatoplukem Bartíkem, který o hlavě státu na facebook napsal, že má rakovinu. Vyplývá to ze záznamů ministerstva spravedlnosti. Kněžínek nakonec kancléři vyhověl a stížnost podal.

Praha (Aktualizováno: 14:26 28. 5. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hned třikrát si nechala prezidentská kancelář zaplatit za dohledání doporučujících dopisů kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Dan Materna / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Podle informací týdeníku Euro došlo k první schůzce začátkem roku, a to na žádost Hradu. Kancléř Mynář na ní ministra přesvědčoval, aby v Bartíkově případu podal stížnost pro porušení zákona.

Bývalý poradce premiéra Bohuslava Sobotky o Miloši Zemanovi tvrdil, že má rakovinu a za pár měsíců zemře, policie ale trestní oznámení odložila. 

Spor kvůli údajné rakovině prezidenta se odkládat nebude, rozhodl soud. Zeman chce omluvu a pět milionů

Číst článek

Kněžínek v této věci Mynářovi vyhověl a stížnost k Nejvyššímu soudu podal, ačkoliv tehdy uvedl, že takovýto postup není standardní. Pokud by soud shledal, že je stížnost oprávněná, může vynést jen akademický výrok a podezřelého už nijak potrestat nemůže.

Exministr schůzku s kancléřem o kauze Bartík oficiálně zaevidoval. Proč se s Mynářem osobně mezi čtyřma očima setkal, už ale neobjasnil. „Nepamatuji se,“ řekl týdeníku. Když se novináři snažili získat vyjádření od Mynáře, odpověděl pouze mrkajícím smajlíkem.

V záznamech ministerstva je i druhá schůzka, která se týkala insolvenčního zákona. „Tuto schůzku inicioval pan Kněžínek. Šlo o to, aby prezident republiky nevetoval oddlužovací novelu insolvenčního zákona,“ sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

Mynářovy schůzky se soudci

Schůzky a možné pokusy o zasahování Mynáře i dalších prezidentových mužů včetně přímo Zemana do rozhodování justice se řeší od začátku letošního roku.

Poprvé o nich informoval začátkem ledna týdeník Respekt, později o nich hovořil také bývalý předseda Nevyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N, ve kterém se také kriticky vyjádřil ke vztahu Zemana k justici.

Šetření schůzek Mynáře se soudci je u konce: podle policie prezidentův kancléř justici neovlivňoval

Číst článek

Baxa například popsal loňskou květnovou schůzku na Pražském hradě, při které se Zemanem hovořil o možných kandidátech na funkce předsedy a místopředsedy Nejvyššího správního soudu. Prezident mu přitom vyčítal některá rozhodnutí jím vedeného soudu, na což Baxa reagoval tím, že soudci jsou nezávislí.

Státní zástupce Jan Lelek později neshledal setkání se soudci jako trestná. Poznamenal, že ne každý projevený zájem o soudem projednávanou věc musí být trestným činem zasahování do nezávislosti soudu.

Počínání kancléře ale označil za nestandardní a za vhodný nepovažuje ani postup soudců, kteří schůzky neoznámili. V tom byl postup exministra spravedlnosti, který se schůzky zaevidoval, poučenější.

Mynář na zjištění státního zástupce reagoval oznámením, že podá trestní oznámení pro křivé obvinění. Tiskový odbor Pražského hradu v úterý sdělil, že trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu skutečně podal.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme