Mynářova firma vrátila ministerstvu dotaci. Pokud dojde na soud, může to exkancléři pomoci

Firma Clever Management hradního exkancléře Vratislava Mynáře vrátila začátkem dubna ministerstvu pro místní rozvoj dotaci na přestavbu penzionu v Osvětimanech. Informoval o tom ve čtvrtek server Seznam Zprávy. Dotaci 5,99 milionu korun společnost získala před dvanácti lety, později úřady konstatovaly, že o peníze žádala neoprávněně. Policie také v roce 2021 kvůli tomu Mynáře obvinila z dotačního podvodu a z poškozování zájmů Evropské unie.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vratislav Mynář na tiskové konferenci

Mynářova firma vrátila dotaci na přestavbu penzionu (archivní foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Firma se už dříve pokoušela dotaci vrátit, kladla si ale při tom podmínky. Chtěla potvrzení, že státu v souvislosti s přidělením dotace nevznikla žádná škoda. Úřad to odmítl. Nyní peníze vrátila bez podmínek.

„Dne 3. dubna 2023 ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo na účet platbu ve výši poskytnuté dotace,“ cituje server Seznam Zprávy mluvčí ministerstva Veroniku Hešíkovou.

O abolici jsem žádal dvakrát, v obou případech pro Mynáře, tvrdí Zeman. Dříve to popíral

Číst článek

Podle serveru není jasné, proč firma peníze nyní vrátila. Mynářův advokát Lukáš Trojan se nechtěl vyjádřit, zda jsou motivací rostoucí obavy obviněného majitele, že bude ve věci nakonec odsouzen. Mynář ani jednatel společnosti Miroslav Červenka na dotazy podle Seznam Zpráv nereagovali.

Bývalý prezident Miloš Zeman nedávno v rozhovoru pro deník MF Dnes řekl, že žádal premiéra Petra Fialu (ODS) dvakrát o abolici, která může zastavit trestní stíhání. Obě žádosti se týkaly Mynáře. Fiala podle médií abolice podepsat odmítl.

Polehčující okolnost?

Podle Seznam Zpráv firma vrátila dotaci v době, kdy policie dokončuje vyšetřování případu, a vrácení peněz by Mynářovi, pokud bude obžalován, mohlo pomoci u soudu.

Policisté se zabývají Mynářovými kauzami se stromky a stanem, pro které využil dopravu z Hradu

Číst článek

„Náhrada způsobené škody je jednou z obecných polehčujících okolností,“ potvrdil možnost této motivace žalobce Hynek Olma z Krajského státního zastupitelství v Brně, které Mynářův případ dozoruje.

Kvůli vrácení peněz se o firmu také přestanou zajímat orgány Evropské unie. „Jelikož dotaci společnost Clever Management nakonec vrátila bezpodmínečně, je ve vztahu k ministerstvu pro místní rozvoj tato záležitost uzavřena,“ doplnila mluvčí úřadu Hešíková.

Evropskou dotaci na penzion v Osvětimanech na Uherskohradišťsku přidělil firmě úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava, který spravuje rozdělování části dotací EU.

Po kontrole financování, při které narazil na pochybnosti, úřad požádal policii o prověření dotace. Clever Management podle úřadu v žádosti o dotaci v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív dotovalo ministerstvo školství.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme