Kauza těžby kamene v Lánech pokračuje. Nejvyšší zastupitelství zamítlo stížnost šéfa lesní správy

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) minulý týden zamítlo stížnost proti zahájení trestního stíhání šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí NSZ Petr Malý. Balák si stěžoval na stíhání v kauze těžby kamene v lánské oboře. Policie ho viní z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Balák přes sekretariát lánské správy vzkázal, že o zamítnutí žádosti neví, a tudíž se k ní nemůže vyjádřit.

Lány Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Miloš Balák stanul před soudem již v říjnu kvůli zakázce na zajištění a odvodnění svahů okolo vodní nádrže Klíčava . Balák podle obžaloby v rámci její přípravy zmanipuloval tendr | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Miloš Balák se ke stíhání kvůli těžbě kamene vyjádřil jen loni v srpnu. „Já ctím presumpci neviny a jsem přesvědčen, že jsem nic špatného neudělal,“ uvedl tehdy na tiskové konferenci, kterou uspořádala Správa pražského hradu pod taktovkou kancléře Vratislava Mynáře.

Na této tiskové konferenci Mynář zkritizoval média za to, jak o kauzách lánské správy informují. A pak oznámil, že Nejvyšší státní zastupitelství ruší usnesení o trestním stíhání Miloše Baláka v kauze těžby kamene v lánském sídle prezidentů.

Mynář však tehdy neuvedl, že Nejvyšší státní zastupitelství jen případ vrátilo policii, která následně změnila kvalifikaci trestného činu ze zpronevěry na trestný čin porušení povinnosti při správě cizího majetku. Loni na podzim tedy policie šéfa Lán Baláka obvinila znovu.

„V uvedené trestní věci policejní orgán, Národní centrála proti organizovanému zločinu, odbor závažné hospodářské trestné činnosti, vydal dne 29. 9. 2020 usnesení o zahájení trestního stíhání jedné fyzické osoby pro přečin porušení povinnosti při správě cizího majetku,“ řekla tehdy Deníku N Denisa Sotáková z dozorujícího Vrchního státního zastupitelství v Praze.

Šéf Lesní správy Lány Balák je opět stíhaný, policie ho viní za porušení povinnosti při správě cizího majetku

Číst článek

Také proti tomu podal Balák stížnost, s tou už ale neuspěl. Nejvyšší státní zastupitelství ji minulý týden zamítlo. „Mohu potvrdit, že Nejvyšší státní zastupitelství rozhodlo o stížnosti proti zahájení trestního stíhání v uvedené trestní věci. Stížnost obviněného byla zamítnuta jako nedůvodná,“ potvrdil mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Petr Malý.

Podstata kauzy zůstává stejná. V lánském sídle prezidentů se podle detektivů těžilo a posléze odváželo více kamení, než kolik zdejší lesní správa oficiálně vykazovala. Škoda podle policie dosahuje výše 1,3 milionu korun. Podle serveru Aktuálně.cz to prokazují posudky, které si nechala policie v rámci kauzy udělat.

Za jinou zakázku před soudem

Jedná se již o druhou kauzu, kvůli které se o Baláka coby šéfa lánské správy zajímá policie. Ta první se týká zakázky na zajištění a odvodnění svahů okolo vodní nádrže Klíčava, a Balák již kvůli ní dokonce letos v říjnu stanul před soudem.

Hodnota této zakázky s DPH přesahuje 200 milionů korun. Balák v rámci její přípravy podle obžaloby umožnil, aby manažer společnosti Energie – stavební a báňská, která se ucházela o tendr, upravil jeho podmínky na míru právě této firmě. A poté skutečně zakázku získala.

Policie kauzu staví mimo jiné na odposleších. Ty například podle serveru iDNES.cz zachycují manažera vítězné firmy, jak se do telefonu chlubí, že v Lánech manipuluje zakázku v hodnotě přes 200 milionů korun.

„Zadání, to jsem kompletně vymyslel, aby se odbouraly ty menší firmy. A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude a může se vyfakturovat," citoval server jeden z telefonátů zmíněného manažera.

Balákův advokát Lukáš Trojan u soudu obvinění odmítl a napadl například oprávněnost užití odposlechů v rámci vyšetřování případu. „Jsem přesvědčen, že jsem se ničeho nezákonného nedopustil, a věřím, že mě soud osvobodí,“ uvedl Balák.

Soud začal rozplétat možné ovlivnění zakázky v Lánské oboře. Šéf Lesní správy Balák obvinění odmítá

Číst článek

Miloše Baláka do čela lánské správy dosadil kancléř Vratislav Mynář na počátku prvního funkčního období prezidenta Miloše Zemana a nadále ho ve funkci přes obě kauzy drží. Mladá fronta DNES v minulosti také uvedla, že zakázky v Lánech bez řádného výběrového řízení dostali také brněnští advokáti, kteří s Mynářem dlouhodobě spolupracují, nebo firma Mynářova známého.

Podle dřívějšího zjištění serveru Aktuálně.cz a týdeníku Respektu policie v počátku vyšetřování podezírala i samotného Mynáře. Podezření se jí však nepodařilo prokázat a Mynář informace odmítl jako nesmysl.

Na dotaz Radiožurnálu, zda aktuální zamítnutí Balákovy stížnosti na stíhání v kauze těžby kamene nějak ovlivní jeho pozici v čele lánské správy, kancléř Mynář neodpověděl.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme