Mynářova firma nemusí vracet dotaci na penzion v Osvětimanech. Podle kancléře postupovali dle pravidel

Firma hradního kancléře Vratislava Mynáře nemusí vracet šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Informaci potvrdila v úterý serveru iROZHLAS.cz Dana Koplíková z ROP Střední Morava. Podle Mynáře se ukázalo, že všichni, kdo se podíleli na podání žádosti, postupovali podle pravidel. Policie také kancléře kvůli dotaci letos v únoru obvinila z poškozování finančních zájmů EU. Mynář obvinění odmítá.

Osvětimany (Aktualizováno: 19:32 15. 6. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Michal Růžička/MAFRA | Zdroj: Profimedia

„Nemůžeme v rámci daňového řízení sdělovat informace, jak bylo rozhodnuto. Můžeme ale jako poskytovatel dotace říct, že společnost Clever Management není povinna dotaci vracet,“ uvedla pro iROZHLAS.cz Dana Koplíková, vedoucí odboru kontroly ROP Střední Morava.

‚Údaje nebyly pravdivé a úplné.‘ Proč kancléř Mynář a jeho firma čelí obvinění z dotačního podvodu?

Číst článek

Ministerstvo financí tak rozhodlo ve prospěch Mynářem ovládané firmy. Před zahájením daňového řízení totiž dotační úřad se sídlem v Olomouci požadoval vrácení téměř šestimilionové dotace. Jako první o tom informovala v pondělí České televize.

„Vzhledem k tomu, že na uvedené rozhodnutí se vztahuje mlčenlivost podle daňového řádu, nemůže ministerstvo financí v této věci poskytnout žádné bližší informace,“ reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz mluvčí resortu Michal Žurovec.

Mynář: Postup dle pravidel

Podle Mynáře ministerstvo řízení o odebrání dotace zastavilo. „Rozhodnutí ministerstva financí potvrdilo to, co od počátku konzistentně tvrdím, tedy že Clever Management i všechny osoby, které se podílely na podání žádosti, postupovaly v souladu se zákonem a dotačními pravidly,“ uvedl pro iROZHLAS.cz hradní kancléř.

„Rozhodnutí MF má k dispozici společnost Clever Management, já jsem s ním též seznámen. MF rozhodlo tak, že platební výměr Úřadu ROP Střední Morava zrušilo a řízení zastavilo.“

Vratislav Mynář (vedoucí Kanceláře prezidenta republiky)

Jednatel firmy Clever Management Miroslav Červenka odmítl rozhodnutí ohledně dotace komentovat. „Nevím o tom nic, nebudu vám nic potvrzovat. Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl na dotaz, zda rozhodnutí obdržel.

Mynáře, jednoho z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana, obvinili policisté letos v únoru z poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu.

Kancléř podal proti usnesení o zahájení stíhání stížnost, dozorující státní zástupce ji zamítl. Mynář své stíhání považuje za nestandardní a ovlivněné tlakem médií.

„Pokud žijeme v právním státě, musí uvedené rozhodnutí, závěry a argumenty v něm obsažené vést orgány činné v trestním řízení k tomu, aby trestní věc byla skončena,“ podotkl v úterý pro iROZHLAS.cz.

Dvojitá dotace?

Trestní stíhání se týká dotace na penzion v Osvětimanech, odkud Mynář pochází. Se stavbou začalo občanské sdružení Chřibák, které bylo založeno několika lidmi z této obce v čele s Mynářem, uvedla již dříve nevládní organizace Transparency International.

Časová osa

  • listopad 2009: firma Clever Management žádá o dotaci
  • červen 2011: ROP Střední Morava udělil firmě dotaci 5 994 108 korun
  • duben 2019: dotační úřad zahájil veřejnosprávní kontrolu
  • jaro 2019: organizace Transparency International kvůli údajnému podvodu s dotacemi podává trestní oznámení
  • březen 2020: Radiožurnál informuje, že by firma měla dotaci vrátit
  • únor 2021: policie zahájila trestní stíhání Mynáře a firmy Clever Management

Od ministerstva školství na ni pak v letech 2007 a 2008 mělo získat dotace ve výši 26 milionů korun. Peníze měly být použity na výstavbu sportovní ubytovny na Mynářově pozemku. Ta ale nikdy nebyla dokončena.

Hrubou stavbu pak Chřibák pronajal firmě Clever Management vlastněné Mynářem, což bylo podle prověrky dotačního úřadu proti dotačním pravidlům, jak informoval již dříve server iROZHLAS.cz.

Mynářova firma následně získala z evropských peněz dotaci 5 994 108 korun. Podle kontrolorů ale v žádosti o peníze v rozporu s instrukcemi neuvedla, že stavbu už dřív finančně podpořilo ministerstvo školství.

Za peníze pak byla hrubá stavba ubytovny přestavěna na wellness penzion.

kno, ako Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme