Firma kancléře Mynáře dostala pokutu 300 tisíc za nepovolené zasněžování sjezdovky v Osvětimanech

Firma O.L.G.A. patřící hradnímu kancléři Vratislavu Mynářovi dostala pokutu za celkem pět tisíc kubíků (pět milionů litrů) načerno odebrané vody. Tu využívala k zasněžování lyžařské sjezdovky v Osvětimanech na Uherskohradišťsku. Česká inspekce životního prostředí za to firmě udělila pokutu 300 tisíc korun. Kancléř pokutu pro Radiožurnál komentovat odmítl.

Osvětimany Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kancléř Vratislav Mynář

Kancléř Vratislav Mynář | Foto: Petr Hloušek | Zdroj: Právo / Profimedia

Mynář a jeho firma zahájili provoz lyžařského areálu v Osvětimanech v roce 2006 a od začátku se mohli chlubit možností technického zasněžování. Jak zjistil Radiožurnál, nyní Česká inspekce životního prostředí rozhodla, že zasněžování neměla firma povolené a udělila jí proto pokutu.

„Jedná se o pokutu 100 tisíc korun za akumulaci povrchové vody a 200 tisíc korun za odběr povrchové vody pro zasněžování Ski areálu Osvětimany,“ řekla mluvčí inspekce Radka Nastoupilová.

Mynářova firma zřejmě bude vracet dotaci na penzion v Osvětimanech. Kontrola odhalila chybu v žádosti

Číst článek

Firma totiž vodu na zasněžování odebírala z místního rybníka, který si kancléř Mynář postavil bez povolení, jak již dříve uvedli Reportéři ČT. A povolení k odebírání vody z načerno postaveného rybníka si firma u úřadů nezajistila.

Letos nejvyšší pokuta

Pokuta 300 tisíc korun patří mezi ty vyšší, které inspekce životního prostředí kdy za nepovolené zasněžování udělila. Server iROZHLAS.cz v minulosti uvedl, že většinou vlekaři za nepovolený odběr vody dostávají pokutu 30 tisíc. Pokuta pro Mynářovu firmu je tak dokonce nejvyšší, kterou inspekce letos udělila. Rekord tohoto roku byl zatím 170 tisíc.

Výše pokuty se odvíjí od množství vody, kterou společnost odebrala bez potřebného povolení. „Společnost bez povolení odebrala 5000 metrů krychlových povrchové vody pro zasněžování Ski areálu Osvětimany,“ uvedla mluvčí Nastoupilová.

Za jeden načerno odebraný kubík vody může inspekce udělit pokutu maximálně 40 korun, což je právě případ firmy kancléře Mynáře. Firma zároveň pokutu neplatila za celou dobu nepovoleného odběru, ale jen za poslední tři roky. Stanovuje to tak vodní zákon. Skutečné množství vody, kterou firma načerno odebrala, tak může být ještě vyšší.

Stát chce zpět peníze z dotace na Mynářovu sjezdovku. Šest let na ní nikdo nelyžoval

Číst článek

Hradní kancléř Mynář pro pořad Reportéři ČT uvedl, že jeho firma povolení k zasněžování má. „Máme souhlas s čerpáním vody od správce toku,“ tvrdil začátkem loňského roku Mynář.

Jednalo se však o jedno z dílčích, doporučujících rozhodnutí, a inspekce tak následně rozhodla, že kancléřova firma zasněžování povolené neměla. Ta se sice proti tomuto rozhodnutí ještě odvolala k ministerstvu životního prostředí, to ale pokutu od inspekce potvrdilo. Ta je tak pravomocná.

Mynář nyní pokutu komentovat odmítl a odkázal na jednatele své firmy Miroslava Červenku. „Nebudu se k tomu vyjadřovat,“ uvedl však Červenka.

Osvětimanské pokuty

Pokuta kvůli nepovolenému zasněžování je tak další z mnoha, které Mynář a jeho firmy v posledních letech od úřadů obdržely. Částku 50 tisíc musel hradní kancléř zaplatit za načerno postavený rybník loni v létě.

Mynářovy Osvětimany. Jak se hradnímu kancléři podniká z peněz naporcovaného medvěda?

Číst článek

Dalších 40 tisíc pak inspekce životního prostředí Mynářově firmě vyměřila kvůli nepovolenému vypouštění odpadních vod do místní říčky Hruškovice.

Chybějící povolení si kancléř Mynář během loňského roku zpětně zařídil. Přesto i nadále jeho firmu inspekce životního prostředí prošetřuje. Na přelomu roku totiž začala místní sjezdovku zasněžovat ještě předtím, než její povolení pro odběr vody nabylo právní moci.

Další Mynářova firma Clever Management letos ve stanovené lhůtě nevrátila dotaci téměř šest milionů korun, kterou dostala na rekonstrukci místního penzionu. Ten po ní chce dotační úřad ROP Střední Morava, který tak s firmou zahájil daňové řízení. To ještě skončeno nebylo.

O tento dotační případ se zajímá také policie. Kancléř Mynář dokonce přiznal, že byl kvůli tomu na výslechu. „Věc je nadále v prověřování,“ uvedl pro Radiožurnál letos v srpnu Libor Hejtman z Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, které má případ na starosti. V kauze zároveň zatím nepadlo žádné obvinění.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme