‚Mynářův penzion‘ musel vrátit 975 tisíc. Úředníci proveřují i další dotaci na wellness centrum

  • Penzion v Osvětimanech, který provozuje firma Vratislava Mynáře, musel vrátit 975 tisíc korun z celkem třináctimilionové dotace.
  • Podle ministerstva školství totiž porušil dotační podmínky a celou věcí se zabývá i policie.
  • Kontroloři z Regionálního dotačního programu navíc podle zjištění Radiožurnálu šetří i další okolnosti přidělení dotace, která na penzion šla.
  • Hradní kancléř se k situaci vyjádřit nechtěl. Na dotazy Radiožurnálu nereagoval a neodpověděl ani na zaslanou SMS.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář, na pozadí penzion Malovaný

Hradní kancléř Vratislav Mynář, na pozadí penzion Malovaný | Foto: penzionmalovany.cz | Zdroj: Koláž iROZHLAS

Při svých prezidentských cestách po Zlínském kraji přebýval Miloš Zeman v osvětimanském penzionu Malovaný, který provozuje firma jeho hradního kancléře Vratislava Mynáře. Tomu se Zemanovy návštěvy vyplácely. Za ubytování a stravu totiž uhradil Zlínský kraj Mynářovým firmám faktury okolo 220 tisíc korun.

Splaškovou vodu vypouštěla Mynářova firma načerno 3,5 roku. O nové povolení zažádala den po kontrole

Číst článek

Kancléřova firma Clever Management si penzion pronajímá jen za 30 tisíc ročně od místního spolku Chřibák. Ten vznikl před lety s cílem rozvíjet místní – rovněž Mynářův – sportovní areál. Mynář má v penzionu své hlavní sídlo a vlastní také pozemek přímo pod jeho budovou.

Spolek na výstavbu penzionu před dvanácti lety obdržel dotaci 13 milionů korun od ministerstva školství, které si nyní celé čerpání dotace podrobně zkontrolovalo. Kvůli porušení dotačních podmínek musel spolek téměř milion korun vrátit.

O podezření na porušení podmínek dotace informoval loni pořad Reportéři ČT. „MŠMT provedlo kontrolu poskytnutých prostředků spolku Chřibák a konstatovalo porušení jedné z dotačních podmínek uvedených v rozhodnutí o poskytnutí dotace,“ uvedla mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová pro Radiožurnál. 

Naivní pokus o diskreditaci, reaguje kancléř Mynář na trestní oznámení kvůli dotaci na penzion

Číst článek

Wellness místo ubytovny

Dotaci 13 milionů korun schválili spolku Chřibák poslanci během dnes již zrušeného porcování medvěda. To dříve zákonodárcům umožňovalo při schvalování rozpočtu poslat finanční prostředky na některé z projektů ve svých regionech.

Chřibák v roce 2007 uspěl s projektem ubytovny pro sportovce, kterou měl postavit u lyžařské sjezdovky a sportovního areálu Vratislava Mynáře v obci Osvětimany na Uherskohradišťsku. Ubytovnu však spolek nedostavěl. Na konci roku 2008, kdy měl být projekt hotový, stála na svahu jen hrubá stavba.

Jenže ještě v době, kdy spolek budovu stavěl, se začala připravovat další žádost o dotaci. Tentokrát na to, aby Mynářova firma Clever Management mohla z nedostavěné ubytovny vybudovat penzion s wellness centrem. A firma skutečně v roce 2009 získala evropskou dotaci ve výši šest milionů korun od Regionálního operačního programu.

Malichernost, řekl Zeman o kancléřovu rybníku načerno. Mynář si podle něj povolení sežene

Číst článek

Aby se tak stalo, porušil spolek Chřibák podmínku předchozí dotace od ministerstva školství. Budovu přes zákaz pronajal, a to konkrétně Mynářově firmě Clever Management, která musela prokázat svůj vztah k objektu, na nějž dotaci žádala.

Za to, že spolek tuto podmínku porušil, musel vrátit téměř milion korun. Firma získala ale dotaci téměř šest milionů korun, s jejíž pomocí penzion s wellness centrem dokončila.

Vratislav Mynář i zástupci spolku se ve svých vyjádřeních hájili právě tím, že kdyby nedostavěnou budovu dále nepronajali, veškeré investice, tedy včetně peněz od ministerstva školství, by se tak zmařily. A že právě tomu zabránili. K tomu přihlédlo ve svém rozhodnutí i ministerstvo, když z třináctimilionové dotace musel spolek vrátit „jen“ necelý milion. Ten už spolek ministerstvu zaplatil.

„Ministerstvo při stanovení výše vratky přihlédlo ke skutečnosti, že poskytnuté prostředky byly použity v souladu s účelem, na který byly poskytnuty, a příjemce učinil kroky k nezmaření investice,“ potvrdila mluvčí Lednová.

Zájem policie

Spolek o dalším pronájmu ministerstvo školství neinformoval, a úřad se to tak dozvěděl až z reportáže České televize. K tomu, že se ministerstvo o dalším pronájmu nedozvědělo již dříve, přispěla i další nesrovnalost při vzniku osvětimanského penzionu. V tomto případě jde o druhou z obou dotací, tedy tu evropskou, kterou přiděloval Regionální operační program Střední Morava (ROP).

Když Mynářova firma Clever Management u dotačního úřadu o peníze žádala, měla podle zástupců ROP uvést, zda již byla na daný projekt čerpána jiná veřejná podpora. A Mynářova firma v žádosti uvedla, že nikoliv. Kvůli tomu se prý ROP na ministerstvo školství neobrátil.

Půjde šéf lánské obory k soudu? Žalobce v kauze, kde Mynář naléhal na ministra, ještě nerozhodl

Číst článek

Kvůli této skutečnosti podala na Mynáře trestní oznámení také protikorupční organizace Transparency International. „Vzhledem k tomu, že hradní kancléř při podání žádosti o dotaci účelově zatajil důležité informace, aby mohl podporu získat, máme důvodné podezření, že se dopustil trestných činů,“ zdůvodnil to právník organizace Jan Dupák. Podle serveru Seznam Zprávy se věcí zabývá policie, která si k případu vyžádala od dotčených úřadů i potřebné dokumenty.

Aktuální rozhodnutí ministerstva by tedy mohlo celý případ posunout dál i v této oblasti. Podle informací Radiožurnálu totiž i Regionální operační program, který přidělil na penzion druhou z obou dotací, zahájil v této věci podrobnou kontrolu. V rámci ní již došel k prvním závěrům. Podle jednoho ze zdrojů odhalil i další nesrovnalosti kromě nepřiznání předchozí veřejné podpory. 

Mynářova firma proti závěrům dotačního úřadu podala námitky a zároveň požádala o přerušení kontroly do té doby, než skončí řízení ministerstva školství. „Pokud už má ministerstvo hotovo, znamená to, že brzy budeme moci pokračovat i my,“ uvedl jeden z pracovníků úřadu.

Radiožurnál požádal Mynáře o vyjádření. Ten ale hovor odmítl a na následnou SMS nereagoval. Mynářovo vyjádření neposkytl ani jeho advokát Lukáš Trojan. V minulosti Vratislav Mynář i zástupci spolku Chřibák odmítali, že by při čerpání dotace pochybili a že by měli něco vracet.

Vojtěch Srnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme