Kdo zapálil srub kancléře Mynáře, policie nezjistila. Případ odložila

Kriminalisté podle zjištění Radiožurnálu odložili případ shořelého srubu hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Zlínsku. Ve srubu byla restaurace a v podkroví měl kancléř byt. Požár sice podle vyšetřovatelů někdo založil úmyslně, kdo to byl, ale policisté nezjistili.

Tento článek je více než rok starý.

Původní zpráva Osvětimany (Aktualizováno: 12:56 19. 12. 2022) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hospoda Na Srubu, 30. března 2022

Shořelý srub hradního kancléře Vratislava Mynáře | Foto: Martin Štorkán | Zdroj: Český rozhlas

„Policejní orgán vydal usnesení o odložení věci. Nejsou důvody, které by vedly k zahájení trestního stíhání konkrétní osoby. To znamená, že nebyl zjištěný pachatel,“ řekla státní zástupkyně Krajského státního zastupitelství Brno – pobočka Zlín Renata Bártková, která na prověřování případu dohlížela.

V Osvětimanech hořela v noci hospoda Na srubu. Vlastní ji Mynářova firma

Číst článek

Srub vzplál v noci na 29. března. Když dorazili hasiči, byla už celá budova v plamenech. Vyšetřovatelé se příčinami požáru zabývali devět měsíců a zpočátku pracovali se všemi třemi variantami, jak mohl oheň vzniknout – úmyslné zapálení, nedbalost nebo technická závada. Postupně ale dvě verze vyloučili a zbyl jen úmysl.

Bártková už detaily z prověřování komentovat nechtěla. Mynář od začátku mluvil o úmyslném zapálení a serveru Seznam Zprávy během vyšetřování řekl, že „na několika místech byla rozmístěná látka“.

Navíc čidlo uvnitř srubu, který měl být v té době prázdný, zachytilo pohyb a spustilo alarm. Na místo proto nejprve vyrazili pracovníci bezpečnostní agentury GAN z nedalekého Uherského Hradiště. Co nebo kdo pohyb způsobil, nebylo jasné.

„Mohl být způsoben důsledkem vysokého žáru a pádu části vybavení. Naše hlídka proto přivolala hasiče i policii a současně poskytla veškerou součinnost a možné důkazy,“ uvedla Magda Pekařová, mluvčí skupiny Synot, jíž je bezpečnostní agentura součástí.

25 milionů

Podle dobrovolných hasičů, kteří ten den u požáru zasahovali, vznikl oheň pravděpodobně v podkroví. Právě tam měl Mynář byt, ve kterém trávil víkendy s rodinou. Ten březnový den tam podle Mynáře měli být také. „A jen onemocnění mého syna znamenalo to, že jsme zůstali v Praze, a ne v Osvětimanech. Nechci ani domyslet, jaká hrůza se mohla stát,“ řekl Mynář po požáru.

Hasiči pátrali ve shořelém Mynářově srubu po trezoru. ‚Něco se hledalo a nenašlo,‘ říká starosta Osvětiman

Číst článek

Mynář vyčíslil škodu na zhruba 25 milionů korun. Ve srubu shořelo veškeré vybavení. Ve spáleništi mezi ohořelými deskami navíc hasiči našli ohořelou zbraň. Podle zjištění Radiožurnálu šlo o browning ráže devět milimetrů.

Mynář nejprve odmítl o nalezené zbrani mluvit, jen potvrdil, že několik zbraní vlastní. „Jsem řádným držitelem zbrojního průkazu a legálním vlastníkem střelných zbraní, které jsou všechny uloženy v souladu se zákonem,“ napsal v SMS. 

Nález pistole i to, že patřila právě Mynářovi, však Radiožurnálu potvrdila státní zástupkyně Renata Bártková. „V průběhu prověřování byla na místě činu nalezena zbraň, která je legálně držená a je registrovaná na majitele nemovitosti,“ řekla Bártková. A tím majitelem byl právě Mynář jako jediný vlastník firmy, jíž nemovitost patřila.

Mynářova reakce

Po zveřejnění článku Mynář poslal SMS, ve které psal, že zbraň měl na „ochranu rodiny“. „Věřím tomu, že Policie ČR dělá, co může. Ale tím, že venku běhá žhář, který zaútočil na moji rodinu, jsem vážně znepokojen. Stejně tak mě znepokojuje míra profesionality, s jakou byl čin spáchán, a časové souvislosti útoku. Ukazují na možné souvislosti, které zdaleka přesahují místní rámec,“ napsal Mynář.

Škoda po požáru Mynářovy hospody se vyšplhala na 25 milionů. Případ dostali krajští kriminalisté

Číst článek

Policie se podle státní zástupkyně Bártkové zabývala i tím, jestli zbraň nalezenou v troskách srubu v Osvětimanech měl majitel správně zabezpečenou. Zákon o zbraních totiž ukládá lidem povinnost své zbraně zabezpečit proti ztrátě, krádeži a zneužití, v podobných případech však není tak striktní.

Jak přesně mají lidé uschovat své zbraně, totiž zákon nařizuje, až když jich mají tři a více. Pokud mají jednu nebo dvě, stačí je vhodně zajistit. Jak, to už zákon nestanoví.

„Vhodný způsob zabezpečení je takový, který zajistí, že se k té zbrani nedostane nepovolaná osoba,“ řekl ředitel Služby pro zbraně a bezpečnostní materiál Policejního prezidia Milan Prchal a dodal, že v případě ztráty nebo krádeže se posuzuje každý případ zvlášť.

V případě zbraně nalezené ve spáleništi v Osvětimanech policie porušení zákona nenašla. „Žádné podezření z trestného činu není,“ řekla Bártková. Mynář pak sdělil, že zbraň měl „uloženou v souladu s předpisy“.

Artur Janoušek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme