Zabijačku v Mynářově restauraci prověřuje policie i veterináři. Rychlotesty prý přivezla doktorka z Kyjova

Okolnosti týkající se zabijačky, která se v pátek konala v restauraci hradního kancléře Vratislava Mynáře v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, prověřují policisté. Uvedl to v pondělí policejní mluvčí Petr Jaroš s tím, že o výsledcích budou informovat krajskou hygienickou stanici, jakožto správní orgán příslušný k projednání případného přestupku. Událost prověří i Státní veterinární správa. Podle mluvčího Petra Majera dostala podnět.

Tento článek je více než rok starý.

Osvětimany (Aktualizováno: 19:17 20. 4. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hradní kancléř Vratislav Mynář

Hradní kancléř Vratislav Mynář | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

O zabijačce pořádané během vyhlášeného nouzového stavu, kdy jsou hromadné akce zakázané, informoval o víkendu server Blesk Zprávy. Napsal, že se jí zúčastnilo šest lidí včetně osvětimanského starosty Aleše Pfeffera (SPOZ). Krajští hygienici zabijačku neměli nahlášenou.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) v té souvislosti v nedělním vysílání Radiožurnálu uvedl, že pokud nebyl dodržen zákon, budou to muset hygienici Zlínského kraje řešit.

„Jestli byla možná taková hromadná akce, a to si myslím, že úplně ne. V tomto směru jsem už komunikoval s krajskou hygienickou stanicí ve Zlíně a ta to prověřuje. A samozřejmě pokud nebyl dodržen zákon, tak to bude muset řešit,“ prohlásil ministr.

Mynář ve své hospodě v Osvětimanech pořádal zabijačku. Účastníky nechal otestovat na koronavirus

Číst článek

Mluvčí zlínské policie Petr Jaroš nejprve o víkendu reagoval na dotaz serveru iROZHLAS.cz prohlášením, že věcně příslušná je krajská hygienická stanice, které v případě potřeby poskytne policie součinnost. 

Mluvčí krajské hygienické stanice Vendula Ševčíková ale v pondělí serveru iROZHLAS.cz sdělila, že je to právě policie, která bude muset vyšetřit, zda nedošlo k přestupku. 

„Pokud existuje podezření, že by soukromou zabijačku mohly navštívit osoby zvenčí, to jest osoby mimo společnou domácnost včetně nejbližších příbuzných, a tím porušit mimořádné opatření ministerstva zdravotnictví, které spočívá v omezení volného pohybu osob vyjma nezbytně nutných případů, je povinností Policie ČR tuto skutečnost prověřit a posoudit, zda nedošlo ke spáchání přestupku,“ vysvětlila Ševčíková.

Policejní mluvčí Petr Jaroš v pondělí odpoledne nakonec upřesnil, že policisté celou událost prověřují. Kdy by mohly být známé výsledky šetření, nechtěl spekulovat.

Podnět pro veterinu

Vyšetřování kriminalistů potvrdil v rozhovoru pro Seznam Zprávy také starosta Osvětiman. „Padlo prý asi pět šest trestních oznámení. Vyslechli si mě, na vše jsem odpověděl. Dvakrát pak ještě volali, aby se doptali. Předpokládám, že o výsledcích mě vyrozumí asi poštou,“ popsal Pfeffer s tím, že ho policie vyslechla v pondělí dopoledne.

Starosta tvrdí, že si vše nastudoval a že hygieně nic oznamovat nemusel. „Podle zákona jsem uznal za vhodné a nastudoval, že když prase nežere a mohlo by pojít, v úzkém kruhu za přísných hygienických podmínek bylo možné to prase usmrtit. Vydal jsem rozhodnutí, že je možné prase střelit,“ řekl Pfeffer.

Vojtěch o Mynářově zabijačce: Není standardní takto použít rychlotesty. Prověření jsem zadal hygieně

Číst článek

Okolnosti zabijačky prověří i Státní veterinární správa. Podle mluvčího Majera si veterináři ověřili v centrální evidenci zvířat, že v obci jako chovatel žádná osoba s příjmením Mynář nefiguruje. Porážku ale podle Blesk Zprávy organizoval kancléřův švagr.

Ohláška domácí zabijačky předem není nutná, ale kvůli podnětu se případem budou veterináři zabývat. Maso ze zabitého zvířete se nesmí prodávat, maso a orgány z domácí porážky jsou pro vlastní spotřebu chovatele, výslužku můžou dostat i osoby blízké, což znamená i sešvagřené.

Prezidentův kancléř je přesvědčen o tom, že při domácí zabijačce prasete dodržel předpisy platné ve stavu nouze. Odmítl, že by pořádal zabijačku s hostinou. Jak řekl v pondělí ČTK, šlo o sanitární porážku prasete a jeho rozporcování.

Zkritizoval přitom média, jejichž zpravodajství podle něj místy připomínají „vtipy o prolhaném sovětském Rádiu Jerevan“. „Média rozpoutala hon na základě informace od mého bývalého švagra, který udal svého tchána, jednoho z účastníků. Je to naprosto absurdní, trapné a ukazuje se, na jak laciné vějičky média i v době řešení pandemie naskakují,“ uvedl Mynář v prohlášení k zabijačce.

Rychlotesty před zabijačkou

Jak uvedl hradní kancléř Vratislav Mynář, prase přestalo žrát a hrozilo, že uhyne. O víkendu také přiznal, že účastníkům páteční zabijačky nechal provést rychlotesty na přítomnost koronaviru. Všichni přítomní na zabijačce podle něj měli roušku. Podle ministra zdravotnictví použití rychlotestů nebylo v tomto případě účastníků úplně standardní.

Podle osvětimanského starosty Pfeffera si rychlotesty přivezla doktorka. „Byla nejspíš z Kyjova. Měla rychlotesty, pět se nás otestovalo, čekali jsme půl hodiny, všichni negativní,“ popsal Pfeffer pro Seznam Zprávy.

Hrad zaplatil za testy na koronavirus před schůzkou v Lánech 49 tisíc. ‚Šlo o ochranu prezidenta,‘ tvrdí

Číst článek

Pět lidí se podle něj sešlo, protože to bylo potřeba. „Když střelíte dvěstěkilové prase, sám ho nezvednete. Teď ho musíte pověsit, to také sám nezvládnete, to prase má furt dvě stě kilo. Vyřezáváte vnitřnosti, vyndáváte je, někdo to prase musí držet. Pan Prymula říkal, že by to zvládl jeden člověk. To bych teda chtěl vidět, to by musel být superman.“ Hradní kancléř prý dorazil, až když už bylo skoro hotovo.

Mynář odmítl, že by testy na koronavirus byly ze zásob státu. Zakoupila je podle něj jeho lékařka a on jí je proplatí ze svých prostředků. Objednávku doložil fakturou, podle které lékařka zaplatila za sadu 25 kusů rychlotestů téměř 9000 korun s DPH.

Kancléře se v neděli v rozhovoru na Frekvenci 1 zastal prezident Miloš Zeman. „Prase nebylo nemocné, to prase bylo hladové, protože penzion je zavřený, takže zbytky, kterými se krmilo, neexistují a prase by umřelo hlady,“ prohlásil.

Nouzový stav zatím platí do konce dubna. Lidé by měli vycházet z domovů jen v nezbytných případech, například do práce, pro potraviny nebo léky, povoleny jsou také vycházky do přírody a městských parků. Od ostatních si má člověk udržovat alespoň dvoumetrový odstup, mít zakrytý nos i ústa a pohybovat se maximálně po dvou, pokud nejde například o členy jedné domácnosti.

ČTK, kro Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme