Vražda generála Píky opět před soudem

Vrchní soud v Praze v odvolacím řízení projednává případ bývalého komunistického prokurátora Karla Vaše. Toho městský soud loni v červnu uznal vinným z vraždy generála Heliodora Píky. Pokud Vrchní soud rozhodnutí městského soudu potvrdí, bude Vaš odsouzen k sedmi letům vězení.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Karel Vaš | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: ČTK

Jde především o to, že Karel Vaš zařadil do materiálů generála Píky obviňující dokument, o němž věděl, že jde o falzifikát, a který měl dokázat, že Píka spáchal vlastizradu. Generála Píku pak Vaš vyslýchal tendenčně a nutil ho podepisovat protokoly o výslechu, se kterými nesouhlasil.

Zárověň soudce citoval větu, kterou Vaš pronesl k Píkovi: "Můžete si říkat co chcete generále, stejně budete viset." Vaš podle státního zástupce porušil kodex pracovníka justice, protože vědomě usiloval o fyzickou likvidaci souzeného člověka aniž by mu dal jakoukoliv šanci.

Karel Vaš ale rozsudek městského soudu zpochybňuje. "Absolutně se necítím vinnen, rozsudek je nesprávný, nepravdivý a zakládá se pouze na spekulativní hypotéze," řekl.

Na dnešní verdikt soudu čeká s napětím syn popraveného Heliodora Píky - Milan. "Mě nezajímá trest, mě zajímá výrok soudu o vině. O to jsem bojoval prakticky od poslední noci, kterou jsem strávil s otcem při rozloučení. Chci, aby se národ dozvěděl pravdu, aby si z toho vzal ponaučení a aby se tyto věci již nikdy neopakovaly," řekl Milan Píka.

Marek Janáč, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme