Soud navýšil trest mladíkovi, který v Praze zavraždil učitele mačetou. Odsedí si 14 let vězení

Za vraždu čtyřiasedmdesátiletého učitele středního odborného učiliště v pražské Michli z loňského března ve středu Vrchní soud v Praze zvýšil Jaroslavu Řehákovi trest o dva roky na 14 let vězení. Potvrdil mu také ambulantní léčení. Středeční rozhodnutí je pravomocné. Mladík se k činu přiznal, tvrdí, že ho pedagog šikanoval.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odsouzenému Řehákovi navýšil soud trest odnětí svobody o dva roky

Odsouzenému Řehákovi navýšil soud trest odnětí svobody o dva roky | Foto: Michal Kamaryt | Zdroj: Profimedia, ČTK

Odvolací soud ve středu vyhověl odvolání státního zástupce, který pro Řeháka přísnější trest požadoval.

„Dospěli jsme k závěru, že trest, který byl obžalovanému uložen, je s ohledem na způsob spáchání trestného činu, způsob plánování trestného činu i na motiv činu nepřiměřeně mírný,“ konstatoval předseda odvolacího senátu Jiří Lněnička.

Mladík učitele podle rozsudku zavraždil loni 31. března v budově školy v Ohradní ulici. Pedagog ho o den dříve oznámkoval nedostatečnou v předmětu sdělovací technika. U Řeháka kvůli špatné známce a kvůli dlouhodobě špatnému vztahu mezi ním a učitelem podle obžaloby vygradoval pocit křivdy a frustrace.

Žalobkyně poslala k soudu studenta, který v březnu zavraždil svého učitele mačetou

Číst článek

Obžaloba tvrdí, že Řehák chtěl učitele nejprve upálit, následně se ale rozhodl, že ho usmrtí hned. Ve škole se schoval na toaletách a čekal, až učitel vejde do svého kabinetu. Tam ho mladík napadl 60 centimetrů dlouhou mačetou, zasadil mu několik ran do hlavy, krku a zad. Lékaři už napadenému nemohli pomoci.

Žalobce v odvolání upozornil, že k brutálnímu útoku vedla pouze malicherná příčina, muži podle něj mladík nedal šanci na přežití.

Podotkl také, že lítost, kterou mladík u hlavního líčení projevil, není upřímná — po přečtení výpovědi jednoho ze svědků se podle něj například smál. „Obžalovaný spíše lituje sebe a svou rodinu než poškozeného a jeho rodinu,“ uvedl žalobce.

Mladíkův obhájce žádal odsouzení za zabití, což je usmrcení v silném rozrušení ze strachu, úleku, zmatku nebo jiného omluvitelného hnutí mysli, nebo v důsledku předchozího zavrženíhodného jednání poškozeného. To ale podle odvolacího senátu nebylo namístě.

To, že učitel žáka vyzkoušel a oznámkoval ho nedostatečně, nemůže být považováno za zavrženíhodné jednání, uvedl soudce.

Řehák musí podle rozsudku také uhradit nemajetkovou újmu rodině pedagoga. Oproti původnímu rozhodnutí odvolací senát částky snížil, manželce a dcerám učitele musí mladík uhradit po milionu korun.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme