Vražda člověka a umístění bomby v pardubické škole mají stejného pachatele. Mladík se otrávil a zemřel

Sobotní vražda ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku a páteční umístění výbušného systému ke Střední průmyslové škole chemické v Pardubicích mají podle policie stejného pachatele. Devatenáctiletý mladík ve škole studoval. Po spáchání činů se otrávil a pak v nemocnici zemřel, řekli v pondělí novinářům zástupci policie a státního zastupitelství.

Aktualizováno Vysoké Mýto (Aktualizováno: 19:58 7. 11. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policisté vyšetřují v Rožnově pod Radhoštěm trojnásobnou vraždu

Mladý pachatel se otrávil a poté v nemocnici zemřel | Foto: Jaroslav Ožana | Zdroj: ČTK

Mladík dal nástražné zařízení do takzvaného papiňáku a umístil hrnec v pátek do kontejneru, který byl u školy. Tašky s podivným obsahem si všimli studenti. Na místo okamžitě zamířili policisté a v okolí evakuovali asi 850 lidí.

„Na místo jsme povolali policisty z pyrotechnické služby, kteří v tašce našli tlakový hrnec, který byl uzavřený. K němu byl připevněný elektrický obvod s časovačem. Ve sportovní tašce byla dále krabice, ve které byly poházené hřebíky a šrouby,“ informoval vedoucí krajských kriminalistů Milan Šimek.

Kriminalisté už během pátečního podvečera měli podezřelého. Byl jim 19letý student. „Žák chemické střední školy měl problémy s prospěchem. Byl introvertní a do kolektivu ve třídě spíše nezapadal. Měl i psychické problémy,“ popsal Šimek.

Policie také uvedla, že v sobotu, nezávisle na vyšetřování umístění výbušniny ve škole, zatkla ve Vysokém Mýtě muže, který napadl člověka sekerou. Ten na následky zranění zemřel. Jak se později ukázalo, pachatel svou oběť neznal. Policisté po zadržení zjistili, že pachatelem vraždy je stejný člověk, který umístil výbušninu ve škole.

„Policistům uváděl, že se chtěl pomstít svému okolí. Chtěl zabít víc lidí. Napadl úplně náhodného člověka, kterého potkal. Ve Vysokém Mýtě se objevil zcela náhodně. Neměl k němu žádný vztah stejně jako k té oběti,“ doplnil okolnosti vraždy Šimek.

Při zatýkání muž policistům řekl, že požil jed. Přestože ho hned převezli do nemocnice, na následky otravy zemřel.

Výbušniny si vyráběl sám

Při domovní prohlídce kriminalisté našli další výbušné systémy, stejné jako u školy v Pardubicích.

Vražda sousedky, znásilnění matky. Pražského expolicistu poslal soud na 28 let do vězení

Číst článek

„Obě trestní řízení jsou vedena společně. Při domovní prohlídce podezřelého policisté našli mnoho komponentů a chemických látek k výrobě různých sloučenin. Policie zajistila i osobní záznamy podezřelého. Zajištěné věci budou postupně dále konzultovány a vyhodnocovány se znalci – zejména v oboru psychiatrie a psychologie, se soudními lékaři a pyrotechniky,“ uvedla státní zástupkyně Lenka Faltusová.

Nalezené materiály byly běžně dostupné. Pachatel si je doma sám upravoval na výbušné systémy, líčil vedoucí kriminalistů Šimek.

„V tuto chvíli nemáme žádné indicie, že by podezřelý měl společníka nebo spolupachatele, a nehrozí tedy v souvislosti s podezřelým žádné riziko. Vzhledem k zajištěným předmětům nelze vyloučit, že podezřelý plánoval provedení útoku s daleko vážnějšími následky na místě s větší koncentrací lidí,“ prohlásil Jan Ptáček, ředitel Krajského ředitelství pardubických policistů.

Vyšetřování ale i tak pokračuje. Zatím totiž není jasný motiv ani další okolnosti.

Lucie Pávová, Josef Ženatý, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme