Vraždění Arménů Osmany během první světové války bylo genocidou, shodli se poslanci

Usnesení o tom, že vraždění Arménů Osmanskou říší během první světové války bylo genocidou, schválila Poslanecká sněmovna. Česko až dosud vraždy Arménů oficiálně za genocidu nepovažovalo.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lidé protestují proti arménské genocidě v Turecku | Zdroj: Reuters

Usnesení poslancům navrhl poslanec Robin Bönisch z ČSSD. „Myslím, že bylo dluhem České republiky tu genocidu formálně uznat. A protože právě na včerejšek připadlo 102. výročí genocidy Arménů, myslím, že to bylo velmi symbolické dnes genocidu Arménů uznat," řekl Bönisch Radiožurnálu.

Vraždění Arménů v minulosti za genocidu označil taky třeba prezident Miloš Zeman. U příležitosti výročí poslal prezident dopis Barseghu Pilavchyanovi, duchovnímu pastýři arménské komunity v České republice.

Souhlasím, že historii nemají interpretovat politici a že poznání a výkladu minulosti se mají věnovat především historici. Zároveň se však domnívám, že si nelze nepřipomínat události, které stály život 1,5 milionu nevinných lidí a které představují tragickou kapitolu dějin nejen arménského národa, ale i celého civilizovaného světa," napsal Zeman v dopise zveřejněném v úterý na stránkách Pražského hradu.

Jiří Svatoš, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme