Vražedkyně ze Smíchova dostala 30 let vězení. Přirovnala se k Hepnarové

Za loňské ubodání zákaznice v nákupním centru a pokus o uškrcení dívky v kavárně má jít Michelle Sudků na 30 let do vězení, rozhodl pražský městský soud. Rodině zavražděné ženy musí také zaplatit 850 tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. Podle předsedy trestního senátu Stanislava Králíka hovořily všechny důkazy proti obžalované. Žena se navíc k činu přiznala. Tvrdila ale, že byla nepříčetná. Rozsudek je pravomocný, Sudků ani žalobkyně se proti němu neodvolaly.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Útočnice ze Smíchova je obžalovamná z vraždy a pokusu o vraždu.

Útočnice ze Smíchova je obžalovamná z vraždy a pokusu o vraždu. | Foto: Filip Jandourek

Znalci uvedli, že Sudků sice trpí útočným a nekrofilním sadismem, porucha ji však neovlivnila natolik, aby se nebyla schopna ovládat. Podle soudu konala s rozmyslem a na oba útoky se připravovala.

Podle předsedy trestního senátu Stanislava Králíka hovořily všechny důkazy proti obžalované. Výjimečný trest uložil Králík kvůli přitěžujícím okolnostem. „Zejména s ohledem na brutalitu útoků, naprosto bizarní motivaci při druhém útoku a zejména pak kvůli rychlému sledu obou skutků, kdy útok v nákupním centru přišel dva týdny po útoku v kavárně," řekl.

Soud zvažoval doživotí

Senát podle něj zvažoval uložení doživotního trestu, od kterého však ustoupil. „Hodnotili jsme pozici obžalované v inkriminované době, kdy obžalovaná upozorňovala, koho mohla, že je nebezpečná," odůvodnil své rozhodnutí Králík.

„Oba činy byly spáchány bezprostředně po sobě, s odstupem 14 dnů. Podle znalců je možnost resocializace velmi snížená, nicméně není vyloučena v případě, že bude adekvátně léčena," řekla v úterní závěrečné řeči státní zástupkyně Jana Murínová. Poukázala na brutalitu obou útoků.

„Lituji obou činů. Olga Hepnarová se také snažila dopředu upozorňovat okolí," řekla před vyhlášením rozsudku odsouzená. „Měla jsem zatměno v hlavě, byla jsem bezmocná, neměla jsem kam jít, neměla jsem peníze a byla jsem zoufalá,“ uvedla Sudků. Na otázku soudce, jestli proto musel někdo zemřít, odpověděla: „Bohužel.“

Přehrát

00:00 / 00:00

"Vzala jsem nůž, šla jsem na tu pani. Dneska toho lituju." Výpověď útočnice ze Smíchova před sousedm

„Samozřejmě z hlediska obhajoby je to složitá věc, protože obhájce musí hájit zájmy obviněného, na druhé straně je zde fatální následek té věci, který je hrozný. Další věcí je v podstatě i to, že se to nemuselo stát, kdyby nedošlo, byť třeba i k drobným, pochybením v práci některých lidí,“ řekl před jednáním právník obžalované Vladimír Dvořáček.

V souvislosti s případem útočnice jsou obžalováni dva policisté. Loni 5. července údajně nepředali psychiatrům informaci o prvním útoku ženy v pražské kavárně. Tam se Sudků snažila na toaletách uškrtit mladou dívku. „Měla jsem chuť uškrtit nějakou dívku a pomilovat se s ní," řekla k tomu v pondělí u soudu odsouzená. Po dvou týdnech byla propuštěna z Psychiatrické nemocnice v Bohnicích.

Sudků u soudu řekla, že je od mala agresivní a cítí se jako muž v ženském těle. Její agresivitu prý ještě zesílila neúspěšná hormonální léčba, během které se chtěla stát mužem. Podle znalců má bývalá zdravotní sestra nízké IQ. „Pokud paní obžalovaná tvrdí, že byla v době činu nepříčetná, jde o její subjektivní hodnocení, tak ona vnímá svoje pocity," uvedla žalobkyně Jana Murínová. „Ze znaleckých posudků rozhodně nevyplývá, že by v době obou činů byla nepříčetná," dodala.

'Mám IQ 74. Od mala jsem agresivní. Činů lituji a velice se omlouvám.' Útočnici ze Smíchova hrozí doživotí

Číst článek

Podle Dvořáčka útočila žena poprvé ve stavu "snížené příčetnosti", což by měl soud při ukládání trestu zohlednit. U druhého případu nakupující napadla v afektu, řekl.

Obhájce vražedkyně poukázal i na to, že se obžalovaná k činu doznala. Soud by měl podle něj přihlédnout také k tomu, jak se chovala po prvním útoku. „Moje klientka se od 5. července snažila udělat hodně pro to, aby na svou deviaci společnost upozornila," řekl.

ČTK, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme