Muže, který zavraždil pár kvůli vile za 20 milionů, poslal soud do vězení na 23 let. Jeho komplice na pět

Za dvojnásobnou vraždu motivovanou nepoctivým získáním vily v pražské Bubenči uložil v pátek soud Tomášovi Fialovi výjimečný trest 23 let vězení. Mladíkův přítel Jiří Nehyba si má odpykat pět let za pokus o podvod a má také zaplatit pět milionů korun jako peněžitý trest. Verdikt není pravomocný, oba muži vinu odmítají a mohou se odvolat. Těla majitelky vily a jejího partnera nalezla policie ve vodní nádrži Švihov po několika měsících pátrání.

Praha (Aktualizováno: 16:42 8. 1. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fiala, bývalý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, zpočátku přiznával, že zabil sedmapadesátiletého muže, později však veškerou vinu začal odmítat | Zdroj: Fotobanka Pixabay | CC0 1.0,©

Předseda senátu pražského městského soudu Petr Blažek zmínil při odůvodnění verdiktu vysokou inteligenci obžalovaných.

„Vymysleli si poměrně sofistikovaný způsob, jak se k této nemovitosti dostat. Možná i za spolupachatelství pana poškozeného, to se dnes už nedozvíme," uvedl.

Doplnil, že ani jeden z mladíků nad činy neprojevil lítost. Jedinou polehčující okolností tak zůstala dosavadní bezúhonnost obou mužů.

Rodina ženy ubodané v obchodě na Smíchově žádá deset milionů. Na odškodnění má podle soudu nárok

Číst článek

Pětadvacetiletý Fiala a o rok starší Nehyba chtěli podle rozsudku nezákonně získat historickou vilu v hodnotě přesahující 20 milionů korun, kterou vlastnila dvaasedmdesátiletá seniorka.

O prodeji jednali s ženiným o 15 let mladším partnerem, o čemž nevěděla. „Vůbec neměla v úmyslu nemovitost převádět, což je svědecky potvrzeno,“ poznamenal soudce.

Mladíci se společně pokusili o podvod a zfalšovali kupní smlouvu. Fiala pak majitelku vily i jejího druha odvezl počátkem června 2019 do pronajaté chaty. Tam je podle soudu zavraždil, zatížil jejich těla závažím a shodil je z mostu do vody.

Muž měl sečné rány na hlavě, roztříštěnou lebku a pohmožděný mozek. Přesnou příčinu úmrtí ženy se nepodařilo určit, seniorka se zřejmě utopila.

Vraždu nepřiznává

„Soud se jednoznačně sjednotil na tom, že je na místě ukládat výjimečný trest. Dvě osoby byly usmrceny za účelem zisku a zakrytí jiného trestného činu," řekl k Fialovu potrestání Blažek.

Státní zástupkyně žádala pro Fialu 30 let vězení, pro Nehybu chtěla vedle pěti let za mřížemi také peněžitý trest 10,5 milionu korun.

Fiala, bývalý student Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, zpočátku přiznával, že muže zabil, a to údajně v sebeobraně pohrabáčem poté, co tento muž na chatě sám zavraždil svou družku.

Vězeňská stráž nepochybila, řekl její šéf o Lučanského pokusu o sebevraždu a rezignoval

Číst článek

Později u soudu prohlásil, že u smrti páru vůbec nebyl. Připustil, že společně s Nehybou sjednávali koupi vily a že se s mužem a ženou kvůli doladění detailů dohody setkal na chatě ve vesnici Velká Paseka nedaleko svého bydliště v Ledči nad Sázavou.

Podle jeho poslední verze objekt opustil poté, co se spolu pár začal hádat, a vrátil se až pozdě v noci kvůli zapomenuté tašce. Tvrdí, že tehdy viděl dva muže manipulovat s bezvládným ženiným tělem.

Převod překazila policie

Nehyba se hájil tím, že nechtěl nikoho podvést. Vilu hodlal koupit a o vraždě nevěděl. Partner ženy údajně Fialu s Nehybou na jaře 2019 kontaktoval s tím, že je ochotný obchod za provizi zprostředkovat a kvůli svým dluhům údajně souhlasil s tím, že mladíci za vilu zaplatí pouze 2,5 milionu korun. V době vraždy byl Nehyba v zahraničí.

Auto zavražděných oba mladíci po vraždě odvezli do Maďarska, kde z něj sejmuli poznávací značky a vnitřek vozu znečistili benzinem. Poté se pokusili nechat převést vilu v katastru nemovitostí. To se jim nezdařilo kvůli zásahu policie.

Soudce odmítl spekulace obhajoby, že za vraždou seniorky stál její partner, který se k ní podle svědků dlouhodobě choval špatně a udržoval s ní vztah kvůli jejímu majetku. „Z ničeho neplyne, že by plánoval vraždu,“ podotkl Blažek.

Součástí verdiktu je i to, že Fialovi s Nehybou propadne 1,5 milionu korun, které policisté zajistili na jejich účtech. Fiala má navíc jedné z pozůstalých uhradit půl milionu korun za způsobenou nemajetkovou újmu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme